StoryEditorAktualności

AGCO świętuje 100-lecie kombajnów Gleaner! Widziałeś taki kombajn?!

W roku modelowym 2023 koncern AGCO świętuje 100-lecie powstania kombajnów marki Gleaner wypuszczając wersję Centential Edition.
06.04.2023., 11:15h

Gleaner należy do AGCO

Setną rocznicę powstania pierwszego kombajnu marki Gleaner, AGCO świętuje wydaniem wersji Centenial Edition. Jej kolorystyka nawiązuje do korzeni marki – pierwszych maszyn skonstruowanych z ocynkowanej blachy i ozdobionych logo Gleaner.

image

Gleaner Centential Edition

FOTO: firmowe

Jak powstał pierwszy kombajn Gleaner?

Pierwszy kombajn Gleaner opracowali bracia Curtis, Edwin i Ernest Baldwin na swojej farmie w Kansas (USA) w 1923 roku. Biorąc pod uwagę konstrukcję maszyny, byli pierwszym producentem, który umieścił bęben młócący z listwami cepowymi, bezpośrednio za listwą tnącą. Dzięki temu chcieli uzyskać możliwie najdelikatniejszy omłot i kompaktowe wymiary maszyny. Od samego początku opierali się na prostym przepływie masy i stosowali ocynkowaną blachę.

Cechy szczególne kombajnów Gleaner

W tamtym okresie w Ameryce Północnej standardem był silnik montowany obok kabiny. W kombajnie Gleaner konstruktorzy mieli inną koncepcję i silnik umieścili za zbiornikiem ziarna, a kabinę operatora osadzili w centralnie – w osi maszyny.

Zobacz jak wygląda Gleaner Centenial Edition!

Od czasu wprowadzenia pierwszego kombajnu rotorowego Gleaner, unikalną ich cechą jest rotor separujący usytuowany poprzecznie do kierunku jazdy. Również w obecnych modelach Gleaner aż do serii S9, oprócz typowej dla marki Gleaner srebrno-szarej kolorystyki, można poprzeczny rotor Natural Flow, który zapewnia płynny przepływ materiału ograniczając powstawanie zatorów, co jest szczególnie ważne w przy omłocie wilgotnego materiału. Rotory o dużej średnicy i spiralnie rozmieszczone łopatki o stałym skoku zapewniają dużą wydajność i minimalizują straty ziarna.

image

Gleaner Centential Edition

FOTO:

Seria Gleaner S9

Obecna seria S9 Super obejmuje modele S96, S97 i S98, w których pracują silniki AGCO Power z podwójnym turbodoładowaniem. W zależności od modelu generują od 240 kW/322 KM do 320 kW/430 KM. Zbiornik na ziarno mieści prawie 14 tys. l przy wydajności rozładunku 140 l/s.

opr. aj

18. maj 2024 14:56