StoryEditorOgólnopolski protest rolników

1000 traktorów szturmuje Poznań. Znamy postulaty rolników!

Dziś, 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski protest rolników. Protestujący blokują centra miast, autostrady, drogi krajowe, a nawet przejścia graniczne.Rolnicy protestuja w całej Polsce, lecz to w Poznaniu odbywa się jeden z większych protestów..

Organizacja Rola Wielkopolski chce wjechać do miasta tysiącem traktorów i przekazać na ręce Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk petycję z postulatami.

Policjanci nie będą wlepiać mandatów!

Organizatorzy protetsu w Poznaniu poinformowali o ustaleniach, które poczynili z policjantami

- W ubiegły poniedziałek reprezentacja rolników została zaproszona na rozmowy z policją. Policjanci obiecali nie zaogniać sytuacji, ma obyć się bez blokowania ciągników, czy dawania mandatów na siłę za byle co (trzymamy za słowo). Zastrzegli sobie jednak, że do miasta nie będą wpuszczane pojazdy z pełnymi przyczepami czy beczkam. Policja ma też umożliwić nam dojazd pod sam Urząd Wojewódzki, zamykając tyle dróg ile będzie tylko konieczne - czytamy na profilu organizacji na Facebook.

Nie spełni się zatem scenariusz, któego obawiali się wcześniej rolnicy, że policja będzie zatrzymywać traktory na dojazdach do miasta i nie pozwoli wszystkim ciągnikom rolniczym wjechać do stolicy Wielkopolski.

Owoce i warzywa dla mieszkańców Poznania

Rolnicy, którzy organizują protest zdaja sobie sprawę z tego, że będą tego dnia duże utrudnienia w ruchu dla mieszkańcow Poznania, ale zapewniają, że nie zalezy im na konflikcie miasta i wsi. Chcą jedynie uświadomić wszystkim w jak trudnej sytuacji się znajdują i że jej skutki ekonomiczne dotykają także mieszkańców miast.

- Podczas protestu rolnicy będą rozdawali owoce i warzywa mieszkańcom miasta, informując o naszych problemach i pokazując o ile koszty żywności zawyżane są przez pośredników i markety. O godzinie 12:00 grupa delegatów złoży na ręce wojewody nasze postulaty - informuje Rola WIelkopolski na Facebook.

Rolnicy nie blokują dojazdów do szpitali

Rolnicy pomysleli jednak o tym, żeby nie utrudniać ruchu pojazdom uprzywilejowanym i nie blokować dojazdów do szpitali.

- Dostajemy wiele pytań o to, które trasy i o której będą nieprzejezdne. Ilość ciągników sprawi prawdopodobnie, że w momencie zjeżdżania się maszyn do miasta, Poznań będzie zablokowany cały, dlatego radzimy, że jeżeli ktoś musi opuścić miasto, niech zrobi to do godziny 8.00. Zaznaczamy, że dojazdy do szpitali pozostaną przejezdne - deklarują organizatorzy protestu 1000 traktorów w Poznaniu.

7 postulatów rolników:

  • Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR
  • Zakaz wprowadzania na rynek polski i UE towarów z Ukrainy i wprowadzenie ceł na te produkty
  • Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej
  • Ograniczenie biurokracji w rolnictwie
  • Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich
  • Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tys. euro
  • Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego

Autor: B. Czekała

18. czerwiec 2024 23:50