StoryEditor

10-lecie zakładu Fliegl Agrartechnik w Mühldorf

W tym czasie firma sukcesywnie rozszerzała asortyment oferowanych produktów i zwiększała załogę, co sprawiło, że wzrosła jej pozycja na rynku międzynarodowym.
21.06.2023., 19:37h

W Mühldorf na 30 hektarach jest kompleks budynków z działem rozwoju, administracji i produkcji. Oprócz biur i hal produkcyjnych jest także imponujące centrum obsługi klienta. Od powstania firmy w czerwcu 2013 roku wyprodukowano tu około 45 000 pojazdów dla sektora rolniczego i komunalnego.

– Z pewnością będziemy kontynuować ten trend w przyszłości – przewiduje Josef Fliegl junior. Przeniesienie siedziby firmy do Mühldorf am Inn było największą inwestycją w historii Fliegl Agrartechnik. W kompleksie budynków jest również miejsce dla siostrzanych firm Fliegl Bau- und Kommunaltechnik i Fliegl Dosiertechnik. W ciągu dziesięciu lat liczba pracowników wzrosła z 280 do prawie 450. Zakład w Mühldorf dysponuje nowoczesnymi maszynami, które są sukcesywnie modernizowane i rozbudowywane, aby zachować jakość oferowanego sprzętu.

image

Wnętrze fabryki w Mühldorf.

FOTO: Fliegl Agrartechnik

Zakład ma cztery linie montażowe dla wywrotek, technologii dozowania, wozów asenizacyjnych, przyczep z systemem push-off, korzystając z nowoczesnych technologii produkcji. Od początku korzystano z laserowych maszyn do cięcia rur i blach, które pozwalają na szybkie i precyzyjnie przycinane elementów o skomplikowanych kształtach. Zadbano też o ochronę środowiska w procesie lakierniczym. Linia malowania pozwala na pracę z pojedynczymi częściami o długości nawet 10 metrów i wadze do 5 ton, które są poddawane obróbce strumieniowo-ściernej, gruntowane, powlekane i na końcu suszone.

Precyzyjne stanowisko testowe

W 2015 roku w zakładzie w Mühldorf powstało unikalne w skali kraju stanowisko testowe do pomiaru poprzecznego i wzdłużnego rozkładu nawozu organicznego, w tym obornika i gnojowicy. Na tej podstawie można certyfikować sprzęt oficjalnymi znakami jakości.

image

Certyfikowane stanowisko testowe do oceny nawożenia organicznego.

FOTO: Fliegl Agrartechnik

Warto dodać, że od początku działalności firma koncentrowała się na zrównoważonym wytwarzaniu energii do wykorzystania w budynkach. Oprócz systemu ogrzewania wiórami drzewnymi, gdzie niepotrzebne już palety są przekształcane w ciepło, a system fotowoltaiczny na dachach wytwarza część energii elektrycznej potrzebnej do produkcji.

Intensywny rozwój

W 2019 r. firma Fliegl Agrartechnik przejęła francuskiego producenta rozrzutników obornika Brochard, co umożliwiło rozszerzenie asortymentu produktów w zakresie nawożenia organicznego. W 2022 roku Fliegl przejął od Claasa serię Cargos. W czasem przyczepy załadunkowe Cargos i przyczepy do transportu pasz będą produkowane w nowym zakładzie produkcyjnym w Haag przez Fliegl Grünlandtechnik GmbH, spółkę założoną z Andreasem Fliegl jako dyrektorem zarządzającym.

W tym roku zostanie ukończona budowa nowej hali kontroli i testowania zbiorników na gnojowicę. Powinno to zapewnić wystarczającą przestrzeń do rosnącej liczby sprzętu marki Fliegl dla rolnictwa przy zachowaniu wysokich standardów jakości. Producent wskazuje, że właśnie dzięki takiemu podejściu stał się największym producentem przyczep rolniczych w Europie. Konsekwentny rozwój sprawił, że Fliegl stał się globalną grupą firm z dziewięcioma zakładami produkcyjnymi i około 1300 pracownikami na wszystkich kontynentach.

Josef Fliegl junior tak postrzega swoją odpowiedzialność wobec rolnictwa: "Dzięki naszej ogromnej sile innowacyjnej możemy promować rolnictwo w całej Europie i uczynić je konkurencyjnym". Według Fliegla, współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony ważne jest dalsze zwiększanie wydajności firm, a z drugiej należy zawsze postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i oczekiwaniami konsumentów szukających dobrej żywności. Wszystko to wymaga dalszego postępu technicznego i nowych rozwiązań. – Każdy pracownik aktywnie pracuje nad osiągnięciem tego celu – mówi Josef Fliegl dyrektor zarządzający Fliegl Agrartechnik GmbH.

image

Potężny zakład rozlokowany jest na powierzchni 30 ha.

FOTO: Fliegl Agrartechnik

Szkolenie zawodowe

– Aby móc utrzymać wydajność i zrównoważony rozwój w rolnictwie, wymagany jest ciągły rozwój technologii rolniczej, a do tego stale potrzebujemy specjalistycznego personelu – wyjaśnia Josef Fliegl. Dlatego też szczególnie ważne jest szkolenie zawodowe. W sumie firma ma dziewięć zawodów szkoleniowych, a szanse na zatrudnienie są bardzo duże. Centrum szkoleniowe znajduje się w hali wystawowej dawnej fabryki Fliegl w Töging od września 2020 roku. Na 900 metrach kwadratowych, przyszli ślusarze, mechanicy przemysłowi i mechatronicy uczą się wszystkiego, co jest niezbędne w przyszłej pracy. Nie szczędzono wydatków na sprzęt, w tym najnowsze roboty i technologie laserowe.

image

W nowoczesnej fabryce w Mühldorf produkowanych jest rocznie około 4500 pojazdów i eksportowanych na cały świat.

FOTO: Fliegl Agrartechnik

Eksport na wszystkie kontynenty

Firma Fliegl Agrartechnik jest obecna na całym świecie i eksportuje swoje produkty na wszystkie kontynenty. Grupa Fliegl produkuje również rozwiązania systemowe dla przemysłu leśnego i energetycznego oraz naczepy i przyczepy do samochodów ciężarowych. Fliegl Agro-Center to sklep XXL z osprzętem i akcesoriami. Największy europejski producent przyczep rolniczych ma swoją siedzibę w Mühldorf am Inn w górnej Bawarii. Zakład ma cztery linie montażowe wywrotek, technologii dozowania dla biogazowni, cystern do gnojowicy i opatentowanej technologii Fliegl push-off, która zrewolucjonizowała transport produktów rolnych. Fliegl koncentruje się na badaniach i rozwoju, w tym na stosowaniu w praktyce rolniczej jednolitego na całym świecie standardu ISOBUS, elektryfikacji, dokumentacji transportowej i odpowiedzialnym obchodzeniu się z gnojowicą.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Fliegl Agrartechnik

19. maj 2024 13:00