StoryEditor

Test profi: łącznik Walterscheid z amortyzacją

Już w 2017 roku Walterscheid przedstawił hydrauliczny łącznik górny z amortyzacją. Przetestowaliśmy jego najnowszą wersję, która oferuje również funkcję pływającą.

30.12.2020., 00:00h

Hydrauliczny łącznik górny marki Walterscheid zapewnia amortyzację dzięki wydrążonemu tłoczysku, które w środku wypełnione jest azotem. Postanowiliśmy przetestować łącznik górny kategorii 3., o numerze katalogowym HOLH-C-105-DS, który producent zaleca do ciągników o mocy do 300 KM. Człon 105 w symbolu oznacza średnicę tłoka, natomiast tłoczysko ma średnicę 60 mm. To o 15 mm więcej niż w standardowej wersji tego łącznika górnego – z powodu komory wypełnionej azotem.

Siła rozciągająca

Przy tych wymiarach Walterscheid podaje siłę rozciągającą 105 kN (ok. 10,7 t) i siłę ściskającą ok. 156 kN (ok. 15,9 t) przy ciśnieniu 180 barów. Dla mniejszych ciągników w ofercie jest również model HOLH-C-70-DS, z tłokiem o średnicy 70 mm i tłoczyskiem o średnicy 45 mm.

Funkcja pływająca

Zasada działania pozycji pływającej jest prosta. Producent założył zawory dławiące na przewodach między zaworem sterującym a komorą tłoka i komorą tłoczyska. Ograniczają one dopływ oleju, ale nie ograniczają powrotu. Całkowite wysunięcie lub cofnięcie cięgła górnego bez obciążenia zajmuje co najmniej 15 s.

Podciśnienie w komorze

Jeśli natomiast jedziesz z zawieszoną broną talerzową, olej z komory tłoczyska cofa się pod wpływem ciężaru narzędzia w zaledwie 7,5 s, czyli znacznie szybciej, niż olej może wpłynąć przez zawór dławiący do komory tłoka. W ten sposób w komorze tłoka powstaje podciśnienie. Jeśli następnie opuścisz bronę na ziemię, cięgło górne jest ponownie ściskane. Powoduje to powstanie podciśnienia także w komorze tłoczyska i tłok może pływać. 

Lżejsze narzędzie, mniejszy zakres amortyzacji

Zmierzyliśmy długość swobodnego ruchu tłoka z zawieszoną ciężką broną talerzową – wyniósł aż 13 cm. Jednak zakres amortyzacji (ruchu tłoka) jest znacznie mniejszy z lżejszym narzędziem. Wynika to z tego, że olej z komory nie ucieka wystarczająco szybko. W konsekwencji z broną wirnikową o masie 1,8 t zakres amortyzacji był mniejszy niż 3 cm.

 

Kompletny test łącznika górnego marki Walterscheid wraz z wynikami pomiarów prezentujemy w profi 1-2021.

opr. aj

29. wrzesień 2022 22:19