StoryEditor

Satelita i zróżnicowana dawka nawozów

Technika dystrybucji zróżnicowanej dawki nawozowej na mozaikowatej powierzchni pola jest realnym sposobem oszczędzania. Jak wydobyć dane z komputera i przenieść je do terminalu ISOBUS?

09.10.2019., 00:00h
Coraz więcej rozsiewaczy nawozów, opryskiwaczy, siewników precyzyjnych i uniwersalnych pracuje ze standardem ISOBUS. Takie maszyny w połączeniu z odbiornikiem GPS (od 100 euro) mogą pracować ze zmienną dawką materiału.

Jak sprawdzić, które aplikacje są zainstalowane i odblokowane na terminalu, pisaliśmy już wcześniej (zobacz profi 2/2019) w artykule „Nalot na terminale”. Oto przykłady krótkich opisów pięciu terminali, które pokazują, w jaki sposób aktywować w nich funkcję zróżnicowanej dawki nawozowej.


Amazone Amatron 3

Amazone Amatron 3 jest standardowo wyposażony w funkcjonalny 
Taskcontroller VR. Ważne, aby aktywować zarządzanie zleceniami, a następnie ponownie uruchomić terminal. Amatron 3 najlepiej radzi sobie z danymi w formacie ISO-xml. Żeby pracować z formatem plików *.shp, konieczna jest dodatkowa aktywacja takiej opcji.


CCI 1200

W terminalu CCI 1200 program TaskControl jest już zainstalowany, ale nie jest udostępniony w standardzie. Jeśli zauważysz, że w menu dostępnych licencji ta opcja nie jest podświetlona na zielono, to kod aktywacyjny może zorganizować najbliższy dealer marki. Warto zaznaczyć, że Terminal CCI 1200 przetwarza dane zarówno z plików o rozszerzeniu *.shp, jak i ISO-xml.
Na terminalu John Deere 2630 są zainstalowane liczne opcje, ale z reguły nie są aktywowane. Jeśli kontrola zadań jest odblokowana, konieczne są dalsze kroki w celu dystrybucji zróżnicowanej dawki. Należy odblokować...

Szerzej o wydobyciu danych z IsoMatch Tellus marki Kverneland, Geocontrol Kverneland, Müller-Elektronik (Touch 1200) w profi 6/2019.

24. styczeń 2023 21:11