StoryEditor

DataConnect – nowa era w rolnictwie precyzyjnym

Produkty trzech niezależnych producentów wymieniają między sobą informacje – to wręcz niespotykany przypadek – a jednak. Claas, 365FarmNet i John Deere stworzyły pierwszy tego rodzaju system. DataConnect umożliwia wymianę informacji gromadzonych w „chmurze” poszczególnych producentów. 

11.09.2019., 00:00hZdalny transfer danych

Do tej pory rolnicy i przedsiębiorcy dysponujący flotą maszyn różnych producentów mogli rejestrować, przetwarzać i dokumentować dane tylko za pomocą odpowiedniego programu lub aplikacji internetowej poszczególnych producentów. Nie było możliwości przeniesienia danych z komputera ciągnika John Deere do komputera ciągnika Claas bez użycia nośnika danych typu pen drive lub karta pamięci. DataConnect umożliwia zdalny transfer informacji między maszynami Claas, John Deere oraz programem 365FarmNet. Jest to pierwsze, w branży rolniczej, rozwiązanie bezpośredniego transferu danych między „chmurami danych” różnych marek.

Termin „chmura informacji”

Informacje przechowywane w tzw. „chmurze” znajdują się na serwerach (komputerach podłączonych do internetu) rozlokowanych na całym świecie. Dużym atutem tego sposobu gromadzenia informacji jest to, że awaria jednego komputera nie powoduje utraty zgromadzonych danych, ponieważ są one skopiowane także na innym serwerze. Poza tym, do danych w chmurze użytkownik może mieć dostęp z każdego miejsca na świecie, po warunkiem, że jest tam internet.

Wracając do DataConnect

W podobny sposób, jak w standardzie ISOBUS, klienci będą mogli wymieniać dane za pośrednictwem wspólnego interfejsu, a także kontrolować i monitorować całą flotę maszyn za pomocą swojego ulubionego systemu (marki Claas, 365FarmNet lub John Deere).

Dzięki DataConnect użytkownicy mogą wybrać preferowaną platformę danych od konkretnego producenta, a także móc przesyłać dane z innych maszyn za pośrednictwem nowego interfejsu. Oznacza to, że dane są nadal dostępne w portalach John Deere Operations Center, Claas Telematics lub 365FarmNet, ale mogą być między nimi wymieniane w czasie rzeczywistym. Kluczową korzyścią dla użytkownika jest to, że wszystkie niezbędne konfiguracje maszyny są dostępne w jednym systemie.

DataConnect umożliwia wymianę wszystkich ważnych danych maszyn, w tym aktualnej i historycznej lokalizacji maszyny, poziomu paliwa w zbiorniku, aktualnego stanu pracy i prędkości jazdy. Planowane jest również przekazywanie danych agronomicznych. 

Producenci zaangażowani w rozwój projektu DataConnect chcą się podzielić doświadczeniem w zakresie łączenia systemów pracujących w chmurze informacji z Fundacją Rolniczego Przemysłu Elektronicznego (AEF). Z tego też powodu, architektura nowego interfejsu została zaprojektowana w celu obsługi istniejących standardów wymiany danych w branży rolniczej. 

Zainteresowani producenci maszyn i dostawcy oprogramowania, a także stowarzyszenia i komitety normalizacyjne mogą pomóc w rozwoju istniejącego interfejsu. Pierwszy wgląd w działanie systemu DataConnect będzie możliwy na stoiskach marek: Claas, 365FarmNet i John Deere podczas targów Agritechnica 2019 w listopadzie, Oficjalna premiera systemu wymiany informacji DataConnect zaplanowana jest na lato 2020.


opr. aj
fot. firmowe
28. styczeń 2023 17:33