r e k l a m a

Partner serwisu

Warsztat profi: wszystkożerna tarcza diamentowa

Warsztat profi: wszystkożerna tarcza diamentowa

Cobra Pantophage to diamentowa tarcza tnąca, która wg producenta sprawdza się przyprzecinaniu prawie wszystkiego. Przetestowaliśmy ją w bardziej lub mniej rzeczywistych sytuacjach.Do szlifierek kątowych lub przecinarek spalinowych dostępne są różne tarcze tnące, ale każda z nich jest przeznaczona do innego materiału. Ślusarz nie ma problemu, ponieważ przecina tylko stal. Tak samo jest z firmami zajmującymi się obróbką kamienia, które wycinają kamień za pomocą specjalnych tarcz do kamienia. Dla nich przeznaczone są drogie, wysokoobrotowe tarcze diamentowe. W rolnictwie sytuacja wygląda zgoła inaczej: w żadnej innej branży zakres obowiązków nie jest aż tak zróżnicowany, i do tego w tak ciężkich warunkach. Rolnik musi znać się na prawie wszystkich zawodach. Czasem trzeba coś przykręcić, czasem zespawać, kiedy indziej wymurować lub wybetonować, a potem zająć się stolarstwem. Zazwyczaj wiele razy trzeba improwizować. Jeśli chcesz coś tutaj osiągnąć, potrzebujesz doskonałego sprzętu wysokiej jakości, który jest uniwersalny i nie zawiedzie w krytycznym momencie.

Diamentowa tarcza Pantophage

Wydaje się, że branża dostrzegła te potrzeby. Od pewnego czasu na rynku dostępna jest uniwersalna tarcza diamentowa o handlowej nazwie Pantophage. W biologii termin „pantophage” oznacza wszystkożerność. Jako wszystkożerni użytkownicy wszelkich nowinek technicznych chcieliśmy sprawdzić ten produkt. Można z nim wyciąć bardzo wiele, w różnych materiałach. Od kamienia po stal i szkło – tego ostrza nie powinien zatrzymać praktycznie żaden materiał. Prędkość cięcia, np. w kamieniu, powinna być znacznie większa niż w przypadku użycia konwencjonalnej tarczy diamentowej.
Skład materiału, z którego wykonano tarczę jest trudny do identyfikacji gołym okiem, ale od razu widać, że ziarna diamentu znajdują się nie tylko na krawędzi tnącej, ale także na jej bocznej powierzchni.

Tarcza wszystkożerna

Przetestowaliśmy dysk w różnych materiałach. W betonie próbowaliśmy poznać różnicę w szybkości cięcia w porównaniu ze standardową tarczą diamentową. Jednak szczególnie interesowała nas zdolność tarczy do jednoczesnego przecinania różnych materiałów. Czy jest odpowiednia w przypadku najtwardszego betonu zbrojonego o dużej zawartości zbrojenia, jak również gumy lub stali w oponach. 

Szerzej w wydaniu "profi" 5/2019.

opr. aj

Zobacz także