r e k l a m a

Partner serwisu

Warsztat: Kugelflex – solidny uchwyt smartfonu

Warsztat: Kugelflex – solidny uchwyt smartfonu

Smartfony, tablety i terminale obsługowe są integralną częścią wyposażenia nowoczesnych ciągników. Sprawdziliśmy możliwości, jakie dają mocowania Kugelflex.
Terminal ISOBUS rzadko jest jedynym wyświetlaczem w kabinie nowoczesnego ciągnika. Często jest jeszcze terminal obsługowy maszyny lub osobny wyświetlacz nawigacji, a traktorzysta korzysta z dwóch ekranów, żeby mieć lepszy podgląd parametrów roboczych. Poza tym coraz częściej telefon komórkowy lub tablet są wykorzystywane do zdalnego zarządzania flotą maszyn. Niezależnie od tego, z jakiego sprzętu korzystamy, wszystkie urządzenia elektroniczne powinny być wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie rozmieszczone w kabinie.

Mocowania Kugelflex do tabletu i smartfonu

Dzięki systemowi Kugelflex (dostępny w Internecie) mamy możliwość solidnego i ergonomicznego zamocowania różnorakiego sprzętu elektronicznego wspomagającego pracę traktorzysty. Zainstalowaliśmy sprzęt w kilku ciągnikach i byliśmy mile zaskoczeni jego wszechstronnością i prostym montażem.

Zacisk  do szyny aluminiowej

System Kugelflex oferuje różne możliwości mocowania szyn nośnych o długości 30 i 50 cm. Szyny aluminiowe można przykręcić, np. do poręczy lewych drzwi ciągnika. Na zdjęciu widać rurkę o średnicy 25 mm, która służy jako uchwyt drzwi w ciągniku Claas Axion. Zaciski przeznaczone są do rur o średnicach w zakresie 14–30 mm.

r e k l a m a

Montaż szyny

Szynę można zamontować także na słupku B kabiny ciągnika. Ponieważ były już w nim fabryczne otwory gwintowane, sami założyliśmy uchwyt. Zrobiliśmy to w następujący sposób: najpierw zmierzyliśmy odstępy między otworami i taką samą odległość zaznaczyliśmy na aluminiowej szynie. Następnie wywierciliśmy w niej otwory, których krawędzie zeszlifowaliśmy pogłębiaczem stożkowym o kącie 45 stopni. Można to tego użyć także wiertła o odpowiednio większej średnicy. Ważne jest, żeby łby śrub były płasko zakończone, równo z powierzchnią szyny i nie wystawały z przygotowanych wgłębień. W przeciwnym razie mogą blokować ruch uchwytu w szynie. 

Szyna samonośna

W zależności od potrzeb kwadratowy profil o długości 50 cm można zaczepić w zamontowanych wcześniej szynach. Kątownik wzmocniony jest małym klinem, dzięki czemu profil samonośny może być wyrównany wzdłuż szyby bocznej lub środka kabiny. Szyna musi być mocno dokręcona, żeby nie poluzowała się z powodu silnych drgań. Szynę mocującą można z dowolnej strony zamontować w profilu kwadratowym. W tym celu we wpuście są małe sanki na sprężynie, do których przymocowana jest szyna śrubami M8 z łbem stożkowym.

Pełen raport z montażu mocowań Kugelflex prezentujemy w profi 4/2020.

opr. aj

fot. firmowe, Bertling

Zobacz także