r e k l a m a

Partner serwisu

Prasa zwijająca: przygotowanie do sezonu

Prasa zwijająca: przygotowanie do sezonu

Zanim prasa zwijająca wyjedzie do pracy w polu, koniecznie trzeba szczegółowo sprawdzić jej stan techniczny. Niby to banał, ale przegapione pewne detale uruchomić mogą maszynę w najbardziej jej pracowitym czasie. 

Stopień sprawności całej maszyny zależny jest od jej najsłabszego jej elementu. Dokładna, kompleksowa i systematyczna kontrola techniczna jest podstawą sprawnej, bezpiecznej i wydajnej pracy w czasie zbioru. Jak ją przeprowadzić?

Po pierwsze: układ napędowy

Po okresie jesienno-zimowym maszyna może być zakurzona i wymagać oczyszczenia. Dlatego przed rozpoczęciem kontroli powinniśmy ją dokładnie oczyścić. Należy także wymienić oleje we wszelkiego rodzaju przekładniach zamkniętych, zalewając środki smarne zalecane przez producenta maszyny. Następnie należy przyjrzeć się kołom zębatym i łańcuchom napędowym – w przypadku ich wyciągnięcia bez zastanowienia decydujmy się na wymianę. Odpowiednie napięcie łańcucha, prosta linia prowadzenia, dobry stan techniczny oraz prawidłowe smarowanie układu sprawi, że prasa będzie pracować bezawaryjnie.
Sprawdzamy również stan techniczny i stopień napięcia pasów napędowych. Współpracujące z napinaczami listwy wskaźnikowe ułatwiają kontrolę napięcia pasów i łańcuchów. W przypadku ich braku należy postępować zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi.
Równolegle do kontroli pasów i łańcuchów, powinniśmy sprawdzić stan ułożyskowania wszystkich wałów maszyny. Pamiętajmy, że podczas pracy poddawane są one ogromnym obciążeniom, głównie w końcowej fazie formowania beli. Bagatelizowanie sprawności łożysk, może prowadzić do postępującego ich zużycia, zatarcia, wzrostu temperatury obudowy lub wału, a w konsekwencji kontakt rozgranych elementów z suchą masą może spowodować pożar.
Należy też pamiętać o okresowym sprawdzaniu sprzęgieł przeciążeniowych lub elementów bezpiecznikowych.

Po drugie: walce i pasy

r e k l a m a

W przypadku pras wyposażonych w system walców należy przyjrzeć się ich powierzchni zewnętrznej, tj. głębokości profilowania. Przy gładkich powierzchniach zebranie suchego materiału może być trudniejsze. W przypadku zbioru pasz mokrych (kiszonki) ważnym elementem pozostają wszelkiego typu listwy zgarniające. Należy skorygować ich nastawy, aby sprawnie oczyszczały powierzchnię walców z nadmiaru zbieranego materiału.
W prasach pasowych należy dokładnie sprawdzić stan pasów – wszelkiego  rodzaju pęknięcia, przecięcia stanowią potencjalny słaby punkt, który zwykle zawodzi w czasie pracy. Aby uniknąć przestojów, uszkodzone pasy musimy naprawić przy użyciu zestawów naprawczych lub wymienić na nowe. 
W czasie kontroli stanu pasów, trzeba pamiętać o sprawdzeniu elementów łączących. W przypadku konieczności wymiany, instalację nowych łączników zlećmy dealerowi, który dysponuje odpowiednimi narzędziami.
 

Po trzecie: podbieracz i zespół podający

To jedne z ważniejszych elementów prasy, którym koniecznie trzeba się dobrze przyjrzeć przed sezonem.
Bez sprawnego podbieracza i zespołu podającego trudno liczyć na wydajną pracę maszyny. Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim: stan łożysk rotora, ocenić kompletność i zużycie palców i osłon podbieracza, pamiętając o kontroli synchronizacji pracy układu. Ważny z uwagi na energochłonność pracy jest poziom zużycia noży tnących. Ich ostrzenie lub wymiana zwróci się z postaci poprawnie rozdrobnionej masy i oszczędności zużytego w czasie zbioru paliwa.

Po czwarte: instalacja hydrauliczna i elektryczna

Podłączamy prasę do hydrauliki zewnętrznej ciągnika i sprawdzamy ciśnienie na manometrze – w momencie zwinięcia beli nie powinno spadać, zaś po zamknięciu komory – wskazówka powinna stać w miejscu. Ważne też, aby przeprowadzić kontrolę szczelności połączeń i siłowników hydraulicznych.
– Wszelkie nieszczelności stają się przyczyną zanieczyszczeń paszy, które powodują kosztowne uszkodzenia i długie przerwy w pracy. Ważnym elementem prasy są akumulatory hydrauliczno-gazowe. W przypadku stwierdzenia ubytku gazu, należy dokonać korekty ciśnienia. Warto te specjalistyczne czynności zlecić ekspertom z lokalnej firmy dealerskiej, którzy zadbają o każdy szczegół – zaznacza Mariusz Naszkiewicz z John Deere.

Po piąte: smarowanie

Stan przewodów smarnych, smarowniczek, szczotek, kondycja zaworów układu centralnego smarowania może mieć znaczący wpływ na żywotność maszyny. Standardowo przed początkiem prac badamy, a w trakcie sezonu na bieżąco uzupełniamy poziom oleju lub smaru w układzie centralnego smarowania. 
Pamiętajmy i kierujmy się zalecaniami producentów maszyn, przy doborze środków smarnych. Często wskazują oni na produkty biodegradowalne.

Po szóste: sprawdzamy detale

Końcowym etapem prasowania jest oplot. Aby prasa spełniała swoją rolę, musimy sprawdzić system oplotu: ostrość i położenie noża oraz stan napinacza sznurka/siatki.
Przed wyjazdem na pole sprawdźmy też ciśnienie w ogumieniu, zużycie bieżnika opony, stan piast i łożysk. 
Ważnym elementem, mającym wpływ na bezpieczeństwo w transporcie jest układ hamulcowy i sprawność układu oświetlenia. W przypadku, kiedy do współpracy z prasą zwijającą kierujemy inny ciągnik, należy wykonać niezbędne regulacje układów zaczepowych zarówno po stronie ciągnika, jak i po stronie maszyny.
Pamiętajmy, że systematyczna kontrola i konserwacja pozwoli uzyskiwać maksymalne wydajności. Np. prasą zwijającą John Deere V461R możemy zbelować ponad 70 bel o średnicy 1,8 m w ciągu godziny.
Opr. pł na podst. materiałów John Deere
 

Zobacz także