r e k l a m a

Partner serwisu

Jak przygotować prasę do sezonu?

Jak przygotować prasę do sezonu?

Wspólnie z ekspertami firmy Case IH podpowiadamy, jak przygotować prasę zwijającą do sezonu. Jeśli Twój sezon na prasowanie rozpoczął się wraz z pierwszym pokosem traw, to nic nie szkodzi, będą kolejne.

Po pierwsze przegląd

Zanim przystąpimy do pierwszego uruchomienia maszyny, powinniśmy wzrokowo ocenić jej stan techniczny. Po otwarciu osłon i tylnej klapy, dość łatwo ocenić czy np. wiązki elektryczne nie padły łupem gryzoni. Równie łatwo można dostrzec elementy, których nie powinno tam być, np. zapomniany klucz czy wkrętak. Oczywiście po podniesieniu tylnej klapy, należy ją zabezpieczyć przed samoczynnym opadaniem! 

Unikaj wody 

Powiedzenie „częste mycie skraca życie” dobrze pasuje do pras i kombajnów zbożowych. Nie zaleca się mycia tych maszyn przy pomocy myjki ciśnieniowej, ze względu na możliwość powstawania korozji. Woda, która dostanie się do wnętrza łożyska, może spowodować jego korodowanie, a w efekcie zatarcie. Zatarte łożysko stawia bardzo duże opory podczas pracy. Energia mechaniczna zużywana na pokonanie tych oporów jest zamieniana w ciepło, a odpowiednio duże ilości ciepła może być źródłem pożaru. Poza tym woda powoduje utlenianie się styków połączeń elektrycznych. Efektem tego zjawiska jest gorsze przewodzenie prądu objawiające się np. problemami ze sterowaniem maszyną z komputera. Jeśli już koniecznie musimy umyć prasę, najlepiej zrobić to w ciepły i słoneczny dzień kiedy woda szybko odparowuje. Zaraz po myciu, w celu wyciśnięcia wody z łożysk należy je nasmarować. Połączenia elektryczne dobrze jest zabezpieczyć odpowiednim preparatem w sprayu (tzw. kontaktem). Do czyszczenia maszyny lepiej wykorzystać sprężone powietrze i szmatkę. Do usuwania resztek roślin dobrze sprawdza się ostry nożyk. Smarowanie maszyny i uzupełnienie poziomu oleju w układzie centralnego smarowania powinno się przeprowadzać zawsze przed rozpoczęciem sezonu.

r e k l a m a

Sprawdź stan układu napędowego

Niezależnie od tego czy posiadasz prasę walcową, łańcuchową czy pasową nie zapominaj o regularnej kontroli układu napędowego. Pierwszym elementem, który powinno się sprawdzić są łożyska. Nadmierny luz łatwo można wyczuć podczas ręcznego poruszania elementem w górę i w dół. Wytopiony smar, przebarwiona lub łuszcząca się farba w pobliżu łożyska to częste objawy zatartego łożyska. Uszkodzone łożyska wymieniamy bez zastanowienia, ponieważ mogą doprowadzić do pożaru prasy. Zbyt luźne łańcuchy napędowe również nie wpływają dobrze na kondycję maszyny. Stan naciągu można łatwo skontrolować ręcznie a w razie potrzeby naciąg należy wyregulować. 

Zwijaj bez przestojów

Ostatnie dwa elementy prasy jakie decydują o wydajnej pracy to układ formowania bel oraz aparat wiążący. Zgubione palce podbieracza czy uszkodzone noże rotora należy wymieniać na nowe. Noże rotora warto również regularnie ostrzyć. Walce, pasy czy listwy formujące bele, wskutek tarcia o zbierane materiały ulegają naturalnemu zużyciu. Bardzo mocno zużyte elementy (szczególnie w prasach walcowych) niejednego rolnika doprowadzają do szewskiej pasji. Widać to szczególnie podczas zbioru bardzo suchych materiałów, pomimo napełnienia komory prasa nie jest w stanie obrócić beli, a tym samym nie może jej związać. Na internetowych forach można znaleźć na to wiele warsztatowych rozwiązań, np. pokrycie walców specjalną chropowatą farbą, przyspawanie płaskowników, prętów żebrowanych itd. Niestety w przypadku wysłużonych pras zwijających jedynym wyjściem jest wymiana pasów. Dobrą praktyką w dbaniu o stan prasy jest ostrzenie nożyka odcinającego siatkę (lub sznurek). Ponadto warto przyjrzeć się elementom podającym siatkę czy też sznurek. Nie powinno na nich być korozji ani ostrych krawędzi utrudniających swobodne podawanie materiału wiążącego. 

Sprzęt dobrze przygotowany do sezonu, będzie mniej awaryjny, a przede wszystkim bezpieczny!

opr. ap

fot. firmowe

Zobacz także