r e k l a m a

Partner serwisu

Test profi: porównanie 7 przyczep objętościowych!

Test profi: porównanie 7 przyczep objętościowych!

W naszym teście porównawczym tym razem w szranki stanęło 7 przyczep objętościowych. W pierwszej części zawodów konkurują w zakresie ładowności, prędkości rozładunku i podwozia.

Bardzo kolorowo prezentuje się stawka 7 przyczep do transportu zielonki (przyczep objętościowych), które sprawdziliśmy w 2021 roku zarówno przy zbiorze traw, jak i kukurydzy.

Wyposażenie maszyn biorących udział w porównaniu powinno być jednakowe, więc w pierwszej kolejności określiliśmy parametry, które powinny spełniać przyczepy:

  • pojemność ok. 45 m3 na podwoziu tandemowym,
  • zaczep dolny,
  • zawieszenie hydrauliczne z osią skrętną,
  • pokrywa przestrzeni ładunkowej,
  • walce dozujące.

Różnice zaczynają się już przy zaczepieJoskin i Schuitemaker wyposażyły swoje przyczepy do testu w układ load sensing, z terminalem do obsługi funkcji hydraulicznych. Dzięki temu operator, aby zaczepić przyczepę, musi podłączyć zdecydowanie mniej przewodów hydraulicznych. Jeżeli jednak przyczepy będą wynajmowane, raczej powinny mieć pojedyncze złącza, nawet jeżeli żaden ciągnik nie dysponuje tyloma gniazdami.

W przyczepie Bergmann można na przykład podłączyć jedenaście przewodów hydraulicznych. Najważniejsze funkcje, tj. sterowanie klapą tylną, oś skrętna i zamykanie pokrywy przestrzeni ładunkowej zajmują już trzy obwody hydrauliczne. Opcjonalnie dostępne są funkcje dodatkowe: przechylana górna część ściany przedniej, hydrauliczna stopa podporowa czy podnoszenie pierwszej osi w celu dodatkowego obciążenia zaczepu.

Ważna jest więc duża osłona przewodów, pozwalająca utrzymać nieużywane wtyczki w czystości. Najlepiej rozwiązała to firma Bergmann, chociaż oznaczenie przewodów ze wskazaniem kierunku przepływu może być mylące. Jasno i solidnie oznaczone są przewody w przyczepie Krone, ale firmowe uchwyty są za grube dla niektórych złączny ciągników, aby można było je połączyć ze sobą. Proste jest kolorowe oznaczenie opaskami w przyczepach Strautmann i Claas, choć w przyczepie Claas Cargos, podobnie jak w Kaweco Radium, osłona przewodów jest za krótka.

(Za) dużo jak na tandem: duże objętości ładunkowe

Z naszych pomiarów wynika, że przyczepy mają pojemność od prawie 41 m3 w przyczepie Strautmann Giga-Trailer, do ponad 50 m3 w Joskin Silospace 2 – to sporo jak na podwozie typu tandem. Przy ładowności przekraczającej 13 t (Schuitemaker) do prawie 16 t (Strautmann), na przyczepach mieści się aż 20 t kukurydzy na kiszonkę (32% s.m.), a nawet więcej. Dlatego większość producentów do takiej pojemności oferuje również podwozie z 3 osiami (tridem).

Kompletne porównanie przyczep przeczytasz w wersji premium lub w Profi 4/2022!

Zobacz także