r e k l a m a

Partner serwisu

Test profi: AGCO Ideal 9T

Test profi: AGCO Ideal 9T

Kilka lat temu w zaprojektowanym od podstaw kombajnie Ideal AGCO zaskoczyło nie tylko czarnym kolorem. Zeszłego lata przetestowaliśmy model 9T z gąsienicowym układem jezdnym.

Aby od razu uciąć wszelkie dyskusje: koncern AGCO sprzedaje kombajn Ideal zarówno z logo Fendt, jak i pod marką Massey Ferguson. Dlatego pozostajemy przy nazwie AGCO Ideal.

Serię kombajnów Ideal o konstrukcji modułowej tworzą 4 modele. Podczas gdy najmniejszy Ideal 7 jest wyposażony w pojedynczy rotor, większe maszyny mają dwa rotory i różnią się mocą silnika oraz wielkością powierzchni sit i separacji. Do pracy ruszyliśmy kombajnem 9T, gdzie T oznacza wyposażenie w napęd gąsienicowy Track Ride.

Zespół żniwny Truflex

W gospodarstwie, w którym testowaliśmy kombajn Ideal 9T z hederem taśmowym Truflex marki Geringhoff, o szerokości roboczej 10,70 m (35 stóp), pracuje również drugi, ale mniejszy model Ideal 8T, z zespołem żniwnym Powerflow, o szerokości 10,70 m. O hederach szerzej napiszemy w jednym z kolejnych wydań. Na razie ograniczamy się do informacji, że wózek transportowy TAM Leguan 35 z hamulcem na cztery koła, ze skrętną osią tylną oraz praktycznymi blokadami transportowymi zebrał wyłącznie pozytywne opinie.

Naszym zdaniem na dobre oceny zasługuje również sprzęganie/odczepianie zespołu żniwnego, które dzięki prowadnicom w kształcie litery V i złączu hydrauliczno-elektrycznemu zabiera mało czasu. Szkoda, że kombajn nie był wyposażony w opcjonalny system AutoDock (za prawie 12 tys. euro) do automatycznego podłączania wałów przegubowych oraz połączeń elektrycznych i hydraulicznych. Chętnie byśmy go wypróbowali.

Z bębnem podającym

Przenośnik pochyły ma cztery łańcuchy z bębnem z przodu. W wyposażeniu seryjnym jest mechaniczna regulacja kąta cięcia (±6°). Za dopłatą zaledwie 1470 euro można ją obsługiwać hydraulicznie. Bardzo podobał nam się również hydrauliczny rewers przenośnika, ale w zasadzie nie musieliśmy go używać. Pozwala on w sposób kontrolowany wciągnąć materiał i podać go do poprzecznego bębna o średnicy 600 mm i szerokości 1,40 m, który od dołu podaje materiał do obu wzdłużnych rotorów. Na plus zasługuje łatwość opróżnienia chwytacza kamieni.

Poważniejszym uszkodzeniom napędu w przypadku zapchania bębna podającego zapobiega śruba ścinana. Zdarzyło nam się ją zerwać, ale jej wymiana nie sprawiła większych problemów – włożyliśmy nową i szybko mogliśmy ruszyć do pracy. Prędkość obrotowa bębna podającego stanowi 70% prędkości rotora i jest od niej zależna.

Rotory z rewersem

Rozmiary rotorów są imponujące: długość wynosi 4,84 m, a średnica 600 mm. W standardzie Ideal 9 jest też wyposażony w dwustopniowy napęd z ręcznym przełączaniem i zakresem obrotów od 280 do 1160 obr./min. Także tutaj jest rewers hydrauliczny, jednak nie użyliśmy go ani razu. Wręcz przeciwnie – ilość materiału, jaka przechodzi przez kanał młócący o szerokości zaledwie 1,40 m, robi wrażenie. Ale o tym za chwilę...

Rotory są podzielone na cztery sekcje: za (długą na 50 cm) sekcją zasilającą zlokalizowaną nad czterołopatkowym bębnem podającym jest sekcja omłotowa o długości 120 cm z 8 cepami. Za nią umieszczono sekcję separacji o dł. 2,46 m i 62-centymetrową sekcję wyładunku, na której rotory wyposażone są w rozmieszczone spiralnie i odchylone do tyłu palce o wysokości 14 cm.

Szczelina klepiska jest regulowana hydraulicznie, a amortyzatory gazowe tłumią nierównomierny przepływ materiału i umożliwiają awaryjne otwarcie klepiska. Podczas pracy działały bez zarzutu, a operatorzy byli zachwyceni spokojną pracą maszyny.

Duży podsiewacz…

IdealBalance to nazwa systemu wyrównującego rozkład ziarna na koszu sitowym w kombajnach Ideal. To nic innego jak wklęsła półka zwrotna pod sekcją omłotu, dzięki której zboże jest podawane na środkowe 2/3 powierzchni podsiewacza. Natomiast materiał z sekcji separacji (położonej dalej na rotorze) spada na wypukłą półkę zwrotną, która rozdziela materiał na skrajne część kosza sitowego.

Jeśli kombajn ma pracować na zboczach, warto zainwestować w dostępny opcjonalnie układ poziomowania o nazwie Para-Level. Kosztuje on wprawdzie dodatkowe...

Kompletny test kombajnu AGCO Ideal 9T znajdziesz w profi 3-2022.


opr. aj
Fot. Wilmer

Zobacz także