r e k l a m a

Partner serwisu

Raport profi: Valtra T234 Direct Unlimited

Raport profi: Valtra T234 Direct Unlimited

Czarny lakier, czarne wykończenie wnętrza, przekładnia bezstopniowa i pakiet Technologia Pro. Tak wyposażoną Valtrą T234 pracowaliśmy jesienią orząc i podczas niszczenia ścierniska po kukurydzy. Co oferuje oprócz pięknej linii?

Czarna perła

Już na pierwszy rzut oka widać, że Finowie dbają nie tylko o wzornictwo, ale także o wygodę traktorzysty. Wygląd to rzecz gustu, ale trudno przejść obojętnie obok wyposażenia Valtry T234. Dobre wrażenie robi nie tylko rozmiar 250-konnego (moc maksymalna) ciągnika, ale także czarna kolorystyka. W takiej tonacji utrzymane jest również wnętrze. Czarny kokpit i podłokietnik SmartTouch oraz skórzane fotele i welurowy dywanik na podłodze to luksus, znany z drogich samochodów. 

Valtra Technologia Pro

Ciągnik, który otrzymaliśmy, miał najwyższy pakiet wyposażenia Technologia Pro. W takiej konfiguracji Valtra uzbrojona jest we wszystkie funkcje, które wykorzystywane są w nowoczesnym rolnictwie precyzyjnym. Wygodne sterowanie zarówno ciągnikiem, jak i maszyną towarzyszącą z ISOBUS, umożliwiają dwa terminale obsługowe. Można je dowolnie rozmieścić w kabinie. W naszym przypadku główny terminal był na bocznej konsoli (zamiast na podłokietniku SmartTouch), a drugi nad nim przy dachu ciągnika.

Funkcja Wayline Assistant

System automatycznego prowadzenia ciągnika zyskał funkcję Wayline Assistant, która daje nowe możliwości pracy. Po uruchomieniu Valtra Guide, na terminalu pojawia się znane wcześniej menu nawigacji, a w nim oprócz trzech dostępnych wcześniej sposobów definiowania linii prowadzenia (linia A–B, krzywa oraz kąt odchylenia od kierunku północnego), pojawił się Wayline Assistant. Umożliwia tworzenie odcinków linii prowadzenia (Segmented Wayline) lub tworzenia dowolnego kształtu linii prowadzenia (Single Contour).

Autoprowadzenie na polu i nieregularnych kształtach

Tworząc odcinki linii prowadzenia (Segmented Waylines) możemy zapisywać je ręcznie lub na podstawie granic pola, a także istniejących już linii prowadzenia. Single Contour umożliwia z kolei pracę na jednej ciągłej linii prowadzenia o dowolnym kształcie. Dzięki temu nawet na polu o nieregularnym kształcie możemy korzystać z autoprowadzenia bez konieczności zawracania na uwrociach. Wystarczy zapisać punkt początkowy i końcowy oraz wszystkie poszczególne punkty między nimi.

Granice pola

W systemie Valtra Guide na bazie wytyczonych odcinków linii prowadzenia, możemy łatwo określić granicę pola. To zaoszczędzi nam czas na objeżdżanie granicy pola ciągnikiem.

opr. aj

fot. Jakubek

Zobacz także