r e k l a m a

Partner serwisu

Nexat wykona każdą pracę na polu!

Nexat wykona każdą pracę na polu!

Nexat to nowoczesny nośnik narzędzi, który jest podstawą nowatorskiej koncepcji parku maszyn do produkcji roślinnej. Czy dzięki wymiennym modułom jest w stanie wykonać każdą pracę na polu?

Pod nazwą Nexat (skrót od ang. NEXt generation Agricultural Technology – technika rolnicza nowej generacji) kryje się firma założona w 2017 roku w Rieste koło Osnabrücka przez Klemensa i Feliksa Kalverkampów. Ojciec z synem zajmują się rozwojem, produkcją i sprzedażą nowoczesnego nośnika narzędzi z wymiennymi modułami, zaprojektowanymi do efektywnej produkcji roślinnej.

Twórca RotaDisc marki Gerringhoff

Klemens Kalverkamp w branży znany jest jako wynalazca technologii zbioru w przystawce do kukurydzy RotaDisc marki Gerringhoff, wieloletni kierownik działu rozwoju w firmie Grimme oraz konstruktor prasy do pelletu – Krone Premos. Jego syn Feliks w 2011 roku założył biuro inżynierskie Kalverkamp Innovation. Już w 2013 roku pojawiła się koncepcja kompletnego systemu maszyn do upraw polowych, który byłby wydajny i ekonomiczny, a jednocześnie umożliwiał efektywną i zrównoważoną produkcję. – Szybko stało się dla nas jasne, że nie wystarczy poprawić wydajności ciągnika, czy zbudować jeszcze większy kombajn – stwierdza młody inżynier. Podczas wielu rozmów z rolnikami i kierownikami dużych gospodarstw na całym świecie nie chodziło o to, żeby zbudować pierwszy ciągnik o mocy 1100 KM (a w zasadzie drugi po Big Bud 16V-747 – przypis redakcji). Technika jest tylko środkiem na drodze do nowych rozwiązań w rolnictwie.

Nośnik narzędzi z modułami

Kierunek rozwoju określono w 2016 roku: prace koncentrowały się na wysoko wydajnym pojeździe nośnym, który za pomocą wymiennych modułów (narzędzi) byłby w stanie uprawić glebę, obsiać pole, wykonać zabiegi ochrony roślin oraz zebrać plon. Kolejny wymóg: wymiana modułów musiała być na tyle łatwa, aby mogła wykonać ją jedna osoba w czasie krótszym niż 10 min, a w przyszłości mogłaby być w pełni zautomatyzowana!

– Idea pojazdów nośnych (ang. WideSpan) narodziła się już 150 lat temu w Australii, kiedy to parowozami przejeżdżano przez pola po szynach – wspomina Felix Kalverkamp. W latach 80. podjęto kolejne próby wdrożenia pojazdów nośnych, poruszających się na polach wyłącznie po stałych (zaplanowanych) ścieżkach przejazdowych. – Anglik David Dowler miał dobre pomysły, ale poniósł klęskę w technicznej realizacji – wyjaśnia Kalverkamp. Bez nawigacji w zasadzie nie da się odnaleźć ścieżek technologicznych w bujnym rzepaku, a napędy hydrostatyczne nie były rozwiązaniem ekonomicznym. Nie bez znaczenia był brak odpowiedniej technologii omłotu, aby zbierać plony z szer. 12 m bez dodatkowych ścieżek przejazdowych.

Ugniatane tylko 5% powierzchni

Właśnie ograniczenie do absolutnego minimum powierzchni zagęszczanej układem jezdnym maszyny jest w oczach konstruktorów Nexata kluczem do sukcesu. – Poza nośnikami narzędzi nie znamy innych rozwiązań ograniczających powierzchnię ścieżek przejazdowych do 5% powierzchni pola (niezależnie od zabiegu) – Kalverkamp wyjaśnia wybór właśnie takiej technologii. Równie obszernie dyskutowano na temat wielkości nośnika narzędzi i modułów. – Inżynierowie, którzy opracowują technologie roju minirobotów, nie mogą się mylić – stwierdza samokrytycznie Kalverkamp. Ale fakt, że pojazdy autonomiczne bez kierowców osiągają tzw. efekt skali, gdy stają się większe, inżynier wyjaśnia na przykładzie robotów koszących. – Najmniejszy robot przeznaczony do koszenia maksymalnie 600 m2 jest, w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, prawie dwa razy droższy od największego modelu przeznaczonego na powierzchnię do 4000 m2. Wszak niezależnie od wielkości maszyny potrzebne jest podwozie, układ sterowania itp. Z tego powodu Nexat zaprojektowaliśmy do pracy z możliwie największą szerokością.

Kompletny artykuł o nowoczesnym nośniku narzędzi znajdziesz w e-wydaniu specjalnym Kombajny przyszłości. Darmowy dostęp do artykułu w wersji elektronicznej uzyskasz po zalogowaniu na portalu profitechnika.pl


opr. aj
fot. magazyn profi

Zobacz także