r e k l a m a

Partner serwisu

VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?

VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?

Kupujesz części zamienne do kombajnu z odroczonym terminem płatności. Co z VAT? Oto nasza porada.

r e k l a m a

Pytanie Czytelnika profi: W czerwcu zakupiłem za kilkadziesiąt tysięcy zł części zamiennych z terminem płatności 30 dni. Faktycznie nie będę w stanie w terminie zapłacić należności – spodziewam się, że będę miał pieniądze dopiero po żniwach. Biorąc pod uwagę suszę, może to być nawet później. Uzgodniłem to już z dostawcą. Czy muszę odliczyć VAT naliczony w terminach ustalonych w ustawie o VAT i narazić się na późniejsze korekty VAT?



Redakcja odpowiada

 

Rozliczanie podatku naliczonego od zakupionych towarów lub usług jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika VAT. Wynika to z art. 86.1 Ustawy o VAT. Rozliczenie to powinno nastąpić za okres powstania obowiązku podatkowego (tutaj w lipcu za czerwiec) lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych (miesiącach lub kwartałach). 

Jeśli w tych terminach nie dokonano rozliczenia VAT, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż wciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Prawdopodobnie jednak naszemu Czytelnikowi chodziło kwestię tzw. odliczenia za złe długi, zgodnie z art. 89 b.1 Ustawy VAT. Przepis ten określa obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. 

Gdyby nasz Czytelnik faktycznie odliczył (rozliczył) podatek należny od zakupionych części za czerwiec lub za lipiec lub za sierpień i równocześnie nie zapłacił należności dostawcy w ciągu 90 dni, to miałby obowiązek takiej korekty. Jeśli jednak zrezygnował ze swojego prawa i nie obniżył podatku należnego w jakimkolwiek terminie, to nie będzie miał obowiązku korekty (faktycznie nie ma czego korygować).

Odpowiedź przygotował Roman Włodarz
Opr. pł

Nie znasz jeszcze magazynu profi? 

Zamów bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody