r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicza Rewolucja w uprawie buraków?

Rolnicza Rewolucja w uprawie buraków?

Na naszych lamach przedstawialiśmy kilka robotów do autonomicznego pielenia roślin. Tym razem zapowiada się na rolniczą rewolucję – przynajmniej z nazwy. Projekt wspiera Pfeifer&Langen.

Rolnicza Rewolucja (ang. Farming Revolution) to startup, który zaprezentował najnowszą wersję robota polowego Farming GT. W rozwój maszyny zaangażowany jest również Pfeifer&Langen – producent cukru i właściciel kilku cukrowni w Polsce. Celem współpracy jest opracowanie robota polowego do odchwaszczania buraków i wdrożenie go do sprzedaży.

Rolnicza Rewolucja

Na konferencji prasowej Farming Revolution zaprezentowało aktualną wersję robota polowego Farming GT. Pracująca autonomicznie maszyna zgrabnie przedzierała się między młodymi burakami niszcząc chwasty zarówno w międzyrzędziach, jak i między roślinami w rzędach. Nośnik narzędzi ma możliwość regulacji rozstawu kół i sekcji roboczych, których między osiami można zamontować 3 lub 6.

Wszystkie 4 koła polowego robota Farming GT są skrętne i napędzane elektrycznie, podobnie jak elementy robocze pracujące między roślinami w rzędzie. Kamera rozpoznaje zarówno chwasty, jak i rzędy roślin.
Nawigacja wspomagana kamerą

Robot Farming GT nawiguje w oparciu o sygnał GPS, ale po zmierzeniu pola nastawia się na określoną liczbę rzędów, które widzi za pomocą kamery. 

- Oznacza to, że system jest bardziej precyzyjny, niż byłoby to możliwe w przypadku zastosowania wyłącznie nawigacji GPS -  wyjaśnia Timo Grupp z Farming Revolution.
Gotowy na testy u rolników

Zastosowana kamera multispektralna nie tylko identyfikuje rzędy buraków, ale także odróżnia je od chwastów. Timo Grupp podkreśla, że ??to jest jedną z głównych zalet robota. Farming Revolution podaje, że robota można wypożyczyć na testy, ale pierwsze wolne terminy na stronie producenta przypadają na przyszły rok.

opr. aj

fot. Tovornik

Zobacz także