r e k l a m a

Partner serwisu

Pöttinger Terradisc, Synkro i Tegosem: sposób na suszę

Pöttinger Terradisc, Synkro i Tegosem: sposób na suszę

Gdy brakuje opadów, dbałość o każdy litr wody na metrze urasta do rangi wyzwania. Dotyczy to także uprawy ścierniska. 

Generalnie zaleca się uprawę ścierniska zaraz po zbiorach. Oszczędza to cenną wodę, która jest podkradana przez chwasty i samosiewy. Płytkie wprowadzenie poplonu do górnej warstwy gleby (ok. 5 cm) tworzy idealne warunki do szybkiego kiełkowania nasion. 
Bez uprawy ścierniska woda jest nadal jest wydobywana z gleby przez efekt kapilarny. Szacuje się, że straty wody mogą osiągnąć od 10 do nawet 15 litrów na metr kwadratowy (10-15 mm/m2). Poprzez płytką uprawę ścierniska, wprowadza się w glebę resztki pożniwne, przerywa podsiąkanie kapilarne i mechanicznie zwalcza chwasty i gniazda gryzoni. 

r e k l a m a

Do pracy na ściernisku Pöttinger oferuje kompaktowe brony talerzowe Terradisc. Jak zapewnia producent, zapewniają one dobre cięcie resztek pożniwnych bez zatykania. Idealna głębokość robocza zaczyna się od 3 - 4 cm i można ją regulować w zależności od objętości słomy. Nawet na twardych i suchych glebach Terradisc może być używany bez żadnych problemów. Dzięki konstrukcji i ustawionym pod właściwym kątem talerzom brona dobrze penetruje glebę. 
Pöttinger proponuje też 2 lub 3 rzędowe kultywatory Synkro, które są alternatywą dla kompaktowej brony talerzowej. Kultywatory te są zaprojektowane z myślą o mocnym efekcie wymieszania gleby, niezależnie od tego, czy rolnik stawia na bardzo płytką czy głębszą uprawę. Możliwość regulacji wysokości i kąta skrzydeł zapewnia optymalną penetrację gleby i dobre wyniki pracy. 


Agregat da radę


Zobacz także

Do uprawy ścierniska Pöttinger zaleca pierścień nożowy lub talerze tylne Conoroll, które optymalnie łączą mieszankę gleby i resztek pożniwnych. Dzięki znormalizowanym mocowaniom inne elementy: rotopack, wał strunowy, wał z podwójnym prętem lub wał pierścieniowy – można szybko i łatwo dodać do Synkro lub Terradisc.  
Całość można zagregatować z siewnikiem Tegosem; za jednym przejazdem w ściernisko można wsiać poplon lub międzyplon. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i koszty. 
Przypomnijmy, że agregaty do kompleksowej uprawy gleby, także w systemie bezorkowym lub uproszczonej uprawie pokazaliśmy w kwietniu br. na naszej polowej imprezie „Profi”. Przybyło na nią 13 firm, w tym Pöttinger. Kliknij tutaj. Byliśmy też w fabryce koncernu. Film tutaj
Opr. pł

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także