StoryEditor

Nowe brony wirnikowe Lion C w ofercie firmy Pöttinger

W ofercie austriackiego producenta sprzętu uprawowego – Pöttinger – pojawiają się nowe modele składanych bron wirnikowych Lion C.

04.11.2020., 00:00h



Lion 403 C oraz Lion 503 C to dwie nowe brony wirnikowe o szerokościach roboczych 4,0 i 5,0 m dostępne od listopada w ofercie firmy Pöttinger. Przeznaczone są do współpracy z ciągnikami o mocy do maksymalnie 320 KM, ale 4 wirniki przypadające na każdy metr szerokości umożliwiają pracę również z mniejszymi ciągnikami.

Łatwe regulacje – lepsze dopasowanie do warunków 

Producent informuje, że podczas prac konstruktorskich szczególny nacisk położono na łatwość obsługi sprzętu oraz jego wszechstronne zastosowanie. Miejsca regulacji bron Lion C są zlokalizowane tak, aby był do nich wygodny dostęp. W praktyce sprawia to, że operatorzy częściej dokonują regulacji sprzętu przy zmieniających się warunkach na polu.

Lion C krótsze o 30 cm

Kompaktowa budowa bron Lion C sprawia, że są o 30 cm krótsze niż inne tego typu konstrukcje. W efekcie środek ciężkości jest blisko tylnej osi ciągnika, co poprawia trakcję kół przedniej osi. Przejazd po drogach publicznych nie stanowi problemu, ponieważ brony wirnikowe Lion C składają się w pozycji transportowej do szerokości 2,55 m. Możliwości zastosowania nowych bron Pöttinger są szerokie – od pracy solo aż do kombinacji z zawieszanymi siewnikami z czołowym zbiornikiem na ziarno. Takie rozwiązanie sprawia, że masa agregatu uprawowo-siewnego równomiernie rozkłada się na ciągniku.

Szybka regulacja głębokości pracy

W bronach serii Lion 103 C głębokość roboczą ustawia się z boku maszyny. Wystarczy wyciągnąć zawleczkę, przesunąć sworzeń i stawić żądaną głębokość, skokowo co 1 cm. Cała operacja zajmuje krótką chwilę. Zarówno brona Lion 403 C, jak i Lion 503 C mają 4 wirniki na 1 metrze szerokości.

Regulacja szyny uderzeniowej

Szyna uderzeniowa jest automatycznie prowadzona na głębokości przez wał, niezależnie od pozycji przy ustawianiu głębokości roboczej. Nie zmienia swojego położenia względem zębów, ani ustawionej wysokości od gleby. Według producenta to rozwiązanie dobrze przygotowuje glebę do siewu tworząc strukturę gruzełkowatą, nawet  przy zmiennych warunkach glebowych.

Na koniec wały doprawiające

Ostatnim elementem przygotowującym glebę do siewu jest wał. Firma Pöttinger oferuje wał zębaty, pierścieniowo-zębaty (obydwa w dwóch średnicach) oraz wał gumowy.

opr. aj

23. listopad 2024 04:49