StoryEditor

New Holland NutriSense – analiza jakości paszy podczas zbioru

Informacje o jakości paszy zbieranej przez sieczkarnię lub ziarna przez kombajn, można obserwować w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji MyPLM Connect Farm.

22.07.2021., 00:00h

Podczerwień na sieczkarni

System NutriSense pozwala na bieżącą analizę parametrów najistotniejszych pod kątem żywienia zwierząt. Są to: wilgotność zbieranych roślin oraz zawartości skrobi, białka surowego, włókna surowego (ADF i NDF), popiołu i tłuszczu surowego. Sercem sytemu jest czujnik montowany na kanale wyrzutowym. Czujnik działa na zasadzie spektroskopii bliskiej podczerwieni. W dużym skrócie, spektroskopia to metoda badania materii przy wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego. W tym przypadku, sieczka przechodząca przez kanał wyrzutowy jest prześwietlana bliską podczerwienią. Część promieniowania jest pochłaniana przez badany materiał a pozostała część zostaje ulega rozszczepieniu. Każdy związek chemiczny, prześwietlony promieniowaniem podczerwonym o określonej częstotliwości emituje specyficzne widmo. Tym samym odpowiednio skonfigurowany czujnik optyczny i program komputerowy są w stanie rozpoznać interesujące nas związki chemiczne i określić ich zawartość w zbieranym materiale. System wykorzystuje również sygnał GPS, zawartość składników jest dodawana do wirtualnej mapy plonów. 

W kombajnach CR i CX

System może współpracować również z kombajnami serii CR lub CX7 i CX8. W przypadku zbóż, analiza zawartości białka pozwala zawczasu podjąć decyzję o przeznaczeniu danej partii zboża. Zbyt niska zawartość białka w ziarnie konsumpcyjnym niemal automatycznie oznacza obniżenie ceny zakupu. Równie istotna jest wilgotność ziarna. Każdy rolnik, wie że nie powinno się kosić wilgotnego ziarna, ale czasami zmuszają do tego warunki pogodowe. Bieżąca analiza wilgotności może ułatwić decyzję o konieczności dosuszania zebranego ziarna. Inny parametr, bardziej istotny w przypadku przeznaczenia ziarna na produkcję bioetanolu to zawartość skrobi. Wszystkie te parametry są nakładane na wirtualną mapę plonu. Na jej podstawie można jeszcze bardziej zoptymalizować nawożenie w kolejnym sezonie. 

opr. ap
fot. firmowe
23. listopad 2024 18:18