StoryEditor

Lexiony drugiej generacji

W 2 poł. 2019 r., w ponad 100 miejscowościach w Polsce, odbywały się indywidualne pokazy nowych kombajnów Lexion drugiej generacji. A zatem, co o nich sądzą rolnicy?

20.12.2019., 00:00h



Wielu zainteresowanych rolników miało możliwość poznać z bliska nową technologię omłotu w różnych regionach kraju i warunkach polowych, kosząc łącznie ponad 2500 ha. Najwięcej pokazów, bo 78 odbyło się podczas zbioru zbóż. Do tego trzeba dodać 33 miejsca, gdzie sprzęt pracował w kukurydzy. Zbierano również soję.

Przydatne wspomaganie

W kombajnach Lexion 8700 szczególną uwagę rolników testujących kombajny zyskał nowy system wspomagania operatora: Cemos Automatic z Grain Quality Cammera. – Gwarantuje on czystość ziarna, łatwość ustawienia kombajnu oraz optymalną prędkość jezdną - mówi Andrzej Kulczyński z Claas Polska. Powoduje to, że maszyna ma wyższą wydajność oraz jakość ziarna i w znaczy stopniu odciąża operatora. Przykładem jest kamera, zamontowana na głowicy przenośnika ziarnowego, analizująca jakość ziarna. System automatycznie optymalizują pracę kombajnu według strategii wybranej przez operatora - wyjaśnia specjalista od kombajnów.

Inny atut tego modelu wskazywany przez rolników to bardzo szybki wyładunek ziarna 180 l/s, za pomocą rury wyładowczej, która wychyla się o 105 stopni, więc nic nie zakłóca widoczności.

Wiele ustawień

Kombajny mają 12-calowy dotykowy wyświetlaczowi, na którym precyzyjnie i wygodnie można zmieniać ustawienia maszyny. Nie zapomniano o tradycjonalistach, bo pozostały przyciski zapewniające szybki dostęp do podstawowych funkcji na podłokietniku nowego kombajnu Lexion. Wielu ustawień można dokonać z poziomu kabiny.

Przedstawiciel Claas Polska wyjaśnia, że dla rolników duże znaczenie miała również jakość sieczki i jej równomierny rozrzut. Troszczy się o to system czujników wiatru, dbając o prawidłowy rozrzut resztek pożniwnych na stokach i podczas wietrznych warunków.

Rekordowa wydajność

Kombajny z serii Lexion 6000 charakteryzują się rekordowo wysoką przepustowością, potwierdzoną przez testy niezależnych instytucji (między innymi Profi), podczas których model Lexion 6900 osiągnął średnią wydajność 44 t/h podczas 8-godzinnego omłotu w pszenicy. Doceniony został również system Auto Slope, który na nierównym terenie gwarantuje optymalną czystość ziarna i minimalne straty.

– Wysoka wydajność jest również efektem pracy systemu Cruise Pilot, który zapewnia pełne wykorzystanie maszyny w zależności od zmieniających się warunków na polu, dzięki stałemu równemu wypełnieniu maszyny masą – dodaje Andrzej Kulczyński z Claas Polska.

Zapiski i oceny rolników

Warto wspomnieć również o niskim zużyciu paliwa, które wynika m.in. z małego obciążenia silnika. Podczas pokazów w Polsce odnotowano wynik 1,16 l/t pszenicy przy plonie ponad 10 t/ha i wilgotności 15 procent. W kukurydzy ten sam kombajn uzyskał wynik 0,71 l/t przy plonie ponad 16 ton i wilgotności 26,9 procent.

Również rolnicy dostrzegli bardzo niskie zużycie paliwa. Producent wyjaśnia, że wpływa na to m.in. niska prędkość obrotowa silnika na poziomie 1800 obr./min, systemu chłodzenia Dynamic Cooling i zarządzanie mocą silnika Dynamic Power, a także nowej koncepcji napędu. Wśród innych zalet było też małe obciążenie silnika i wysoka jakość ziarna (niewiele uszkodzeń), dzięki prostoliniowemu przepływowi materiału.

opr. jj

26. kwiecień 2024 11:26