r e k l a m a

Partner serwisu

JCB Fastrac popędził ponad 166 km/h

JCB Fastrac popędził ponad 166 km/h

JCB ustanowił brytyjski rekord prędkości wśród ciągników. Na lotnisku Elvington położonym ok.10 km na południowy wschód od miasta York, Fastrac popędził 166,69 km/h (103,6 mph). Za sterami zasiadł inżynier i zarazem prezenter telewizyjny Guy Martin. Pobił poprzedni rekord 140,45 km/h (87,27 mph) ustanowiony w marcu 2018 roku przez Track-Tor podczas kręcenia jednego z odcinków programu Top Gear.

Producent z Staffordshire ustanowił rekord prędkości osiągając ciągnikiem Fastrac prędkość 103,6 mil na godzinę (166,7 km/h) na lotnisku Elvington w hrabstwie Yorkshire. 6-cylindrowy silnik DieselMax o pojemności 7,2 litra wyprodukowany w fabryce w Derbyshire rozwija moc 1000 KM oraz 2500 Nm momentu obrotowego. Zespół inżynierów JCB pracował nad tajnym projektem rozwoju ciągnika w ciągu ostatnich kilku miesięcy Ciągnik przystosowano do jazdy z dużą prędkością. O poprawę jego aerodynamiki zadbała firma Williams Advanced Engineering.

r e k l a m a

-Od dawna żyliśmy marzeniami, aby pobić rekord prędkości ciągnikiem Fastrac, a cały zespół pracował niestrudzenie, aby osiągnąć ten niesamowity wynik. Jestem bardzo dumny z tego, co osiągnęli w tak krótkim czasie – mówi Lord Bamford, prezes JCB.

Zobacz także

-To brytyjska inżynieria w najlepszym wydaniu i naprawdę podkreśla umiejętności i innowacje, które mamy w naszym zespole inżynierów. Wykonali naprawdę fantastyczną pracę – dodaje.

Pomysł lorda Bamforda polegał na opracowaniu ciągnika zdolnego do jazdy z dużą prędkością. Osiągnięty rekord prędkości został ustanowiony dokładnie 28 lat po tym, jak pierwszy model produkcji zjechał z linii produkcyjnej.

Marka JCB ma już na swoim koncie tego rodzaju sukcesy. W 2006 roku na terenie wyschniętego jeziora Bonnenville w Utah (USA) pojazd z silnikiem DieselMax ustanowił rekord prędkości pojazdów z silnikiem diesla. Osiągnął 563 km/h (350,1 mph) korzystając z dwóch silników JCB DieselMax. Do dnia dzisiejszego ten rekord nie został pobity.

Nie wiadomo czy ustanowiony rekord prędkości będzie wpisany do księgi Guinessa. Przypominamy, że obecnie najszybszym ciągnikiem rolniczym wpisanym do księgi rekordów Guinessa jest Track-Tor. Legendarny kierowca Stig z programu Top Gear rozpędził się w nim do 140,45 km/h (87,27 mph). Pobił wówczas rekord należący do ciągnika Valtra T254, w którym kierowca rajdowy Juha Kankkunen popędził nieco ponad 130 km/h. 

O ciągniku Valtra T254 Versu pisaliśmy w Profi 3/2019, a JCB Fastrac 8330 przedstawiamy w Profi 4/2019.

opr. aj

fot. firmowe

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także