StoryEditor

Jak odpowiednio ustawić przetrząsacz karuzelowy?

Choć przetrząsanie zielonki jest z powodu suszy coraz mniej popularne, są rejony kraju, gdzie ten zabieg nadal jest wykonywany. Czy wiesz, jak poprawnie przygotować przetrząsacz do pracy?

13.05.2020., 00:00h





Przetrząsanie zielonki ma na celu przyspieszenie więdnięcia i wysychania roślin, w wyniku uszkodzenia struktury woskowej na powierzchni liści i łodyg. Jednak nieprawidłowe ustawienie narzędzia może spowodować zanieczyszczenie paszy i uszkodzenie darni lub pozostawienie części zielonki na polu. Chociaż przetrząsacze tracą na popularności z powodu suszy, to w niektórych rejonach Polski nadal cieszą się dużą popularnością. Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas regulacji przetrząsacza.

Sprzęganie z ciągnikiem

Pierwszą czynnością jest poprawne połączenie maszyny z ciągnikiem za pomocą TUZa. To zapewni optymalne kopiowanie powierzchni łąki. 

– Większość przetrząsarek jest wyposażona w eliptyczny otwór górnego cięgła na trójkącie zaczepowym maszyny. Jeżeli przetrząsacz wyposażony jest w koło kopiujące, to sworzeń górnego cięgła powinien swobodnie poruszać się w otworze eliptycznym. W tym przypadku koło kopiujące przejmuje w zadanie kopiowania terenu – mówi Paweł Baurycza z CLAAS Polska.

Musimy zwrócić uwagę, żeby łącznik centralny (cięgło górne) na maszynie był zamocowany wyżej niż na ciągniku. Do minimum trzeba ograniczyć boczne ruchy dolnych ramion podnośnika.

Przetrząsacz bez koła kopiującego

Jeśli przetrząsacz nie ma koła kopiującego, miejsce zaczepienia łącznika centralnego do maszyny powinno znajdować się wyżej niż jego miejsce zaczepienia do ciągnika. Kopiowanie terenu, w tym przypadku, odbywa się za pośrednictwem tylnych kół ciągnika.

Ustawienie wysokości roboczej

Od poprawnego ustawienie wysokości roboczej karuzel, zależy czystość i jakość paszy objętościowej. Palce karuzeli muszą podnosić zielonkę bez dotykania gleby. Nie uszkodzimy w ten sposób darni, a w paszy nie będzie zanieczyszczeń.

– Odległość palców przetrząsarki od ziemi regulujemy górnym cięgłem TUZ ciągnika, odpowiednio ją skracając lub wydłużając. Początkowe ustawienie odległości palców przetrząsacza od podłoża to 20 mm – dodaje specjalista.

Ustawienia karuzel i palców

Kolejnym krokiem jest regulacja karuzel, których ustawienie wpływa na wysokość i odległość wyrzutu przetrząsanej zielonki. Kąt rozrzutu oraz kąt nachylenia palców karuzeli zmieniamy indywidualnie dla każdej z nich, bez potrzeby korzystania z narzędzi. Wystarczy przełożyć sworzeń koła prowadzącego. Wszystkie palce na maszynie muszą mieć taki sam kąt nachylenia, w przeciwnym wypadku mogą ze sobą kolidować podczas pracy. Odległość wyrzutu zielonki zależy od kąta ustawienia palców: kąt +7 stopni to duża odległość wyrzutu, a kąt -7 stopni to mała odległość wyrzutu. Fabrycznie palce są ustawione pod kątem 0 stopni.

– Czyste podbieranie paszy z gleby zależy od prawidłowego ustawienia kąta rozrzutu. Kąt 18° wpływa na większą odległość wyrzutu. Jest to ustawienie fabryczne, które sprzyja w trakcie przetrząsania mokrej, długiej i ciężkiej paszy. Kąt rozrzutu 14,5° ma natomiast wpływ na szerokość podbierania materiału. Powinniśmy go stosować przy suchej, krótkiej i lekkiej paszy – rekomenduje Paweł Baurycza.

Szybko i dobrze

Przetrząsacz to narzędzie o dużej wydajności powierzchniowej służące do uzyskania czystej paszy. Okrągły profil ramienia karuzeli przeciwdziała owijania się zielonki, a elementami napędzającymi karuzele są sprzęgła kłowe. Zakrzywiony profil ramienia pochylonego do tyłu pod kątem 29,3 stopni, powoduje że palce karuzeli są symetryczne. 

– Pozwala to zwiększyć wydajność zbioru poprzez wydłużenie czasu pracy pojedynczych karuzel. Kolejną zaletą jest delikatne traktowanie materiału i szeroki obraz rozrzutu. Takie rozwiązanie niesie ogromne korzyści dla gospodarstw, którym zależy na wysokiej jakości paszy i dużej wydajności zbioru – zauważa Paweł Baurycza.

Regulacja to nie wszystko

Samo precyzyjne ustawienie przetrząsacza nie wystarczy, żeby zebrać czystą paszę wysokiej jakości. Do rodzaju zbieranej rośliny (trawa, lucerna) i warunków agrotechnicznych (termin wykonania zabiegu, wilgotność zielonki) należy odpowiednio dopasować intensywność przetrząsania.

opr. aj

20. kwiecień 2024 15:14