StoryEditor

Case IH wspomaga kombajnistę

Polska premiera kombajnów Case IH nowej serii 250 Axial-Flow już za nami. Miała miejsce na terenie działania spółki Osadkowski-Cebulski.
24.02.2019., 00:00h
W tym roku Case IH wprowadza na rynek trzy nowe kombajny serii 250 Axial-Flow. Są to modele 7250, 8250 i 9250. Oczkiem w głowie konstruktorów było wprowadzenie układu automatyzacji AFS Harvest Command. Wraz z nim kombajnista może korzystać z informacji dostarczanych z 16 czujników do ciągłego monitorowania maszyny i możliwość wyboru siedmiu różnych ustawień, zwiększających wydajność pracy kombajnu.
Wystarczy nacisnąć kilka przycisków na monitorze AFS Pro700 dla wybranego rodzaju uprawy: pszenica, rzepak, kukurydza i soja oraz określić warunki pracy, a maszyna sama będzie dążyła do pożądanych osiągów.

Podstawowa wersja układu AFS Harvest Command obejmuje system automatycznego ustawienia zbioru (Automatic Crop Settings, ACS). Układ ten dostosowuje prędkość wentylatora i szczeliny klepiska młocarni do rodzaju uprawy. Można to zrobić nawet w trakcie pracy i zapisać do wykorzystania w przyszłości.

Kolejna wersja układu, zawiera kontrolę szybkości podawania i reguluje prędkość jazdy zależnie od obciążenia materiałem żniwnym. System pracuje w trzech trybach roboczych:
# kontroli strat,
# maksymalnej przepustowości,
# stałej przepustowości.
Kombajnista ustawia docelowe, maksymalne obciążenie silnika i prędkość jazdy, a system steruje szybkością podawania w granicach zadanych wartości.

Najbogatszą wersją układu AFS Harvest Command jest pełna automatyzacja, w której regulacja układu młócenia i czyszczenia odbywa się automatycznie i dodatkowo
obejmuje także funkcję monitorowania jakości ziarna. Pracuje tu kamera i czujniki nacisku sita. Zebrane dane wykorzystuje w dalszym procesie regulacji automatycznej, w celu zmniejszenia do minimum ilości zanieczyszczeń ziarna i utrzymania możliwie najlepszej jakości ziarna, co zawsze było celem konstruktorów kombajnów Axial-Flow.

Kamera ziarna korzysta z wielospektralnej emisji światła – widzialnego i niewidzialnego widm) – aby skuteczniej rozpoznawać uszkodzenia i zanieczyszczenia ziarna. Wykorzystując pięć widm światła system lepiej wychwytuje obraz odsłoniętej skrobi w pękniętych ziarnach. Jeśli brud zaburzy wyraźny obraz kamery terminal o tym poinformuje.

Pełna wersja układu AFS Harvest Command działa w czterech trybach. W każdym z nich kombajnista musi ustawić maksymalne docelowe obciążenie silnika i maksymalną prędkość jazdy, w granicach których system ma działać:
# tryb wydajnościowy – kombajn działa z prędkością zapewniającą akceptowalny poziom utraty ziarna na rotorze i w układzie czyszczenia.
# tryb stałej przepustowości – kombajn utrzymuje docelowy poziom przepustowości, dostosowując swoją prędkość i regulując ustawienia w celu minimalizacji strat.
# tryb maksymalnej przepustowości – kombajn działa w górnych granicach prędkości i mocy zadanej przez operatora, regulując ustawienia w celu zminimalizowania utraty ziarna na rotorze i układzie czyszczenia.
# tryb jakości ziarna – kombajn reguluje ustawienia w celu utrzymania docelowego poziomu jakości ziarna i docelowej ilości zanieczyszczeń, minimalizując jednocześnie straty.

Trzeba dodać, że układ automatyzacji AFS Harvest Command nie podejmuje decyzji za kombajnistę, ale je ulepsza, przez określanie czynników ograniczających wydajność maszyny w miarę zmiany warunków roboczych. System informacje o takich czynnikach wyświetla, a następnie reguluje parametry, aby dostosować do nich pracę.

Doświadczeni operatorzy mogą też doprecyzować ilość i jakość ziarna, a mniej doświadczeni mogą szybciej osiągnąć wydajność pracy zbliżoną do tej osiąganej przez doświadczonych operatorów. Dla obu grup operatorów układ AFS Harvest Command oznacza, że nie muszą poświęcać czasu na myślenie o stratach, prędkości wentylatora i rotora, a mogą skupić się na położeniu zespołu żniwnego i rozładunku.
oprac. jj
zdj. Józefowicz
19. kwiecień 2024 12:33