StoryEditor

Cała flota w jednej aplikacji – John Deere Operations Center

Dzięki Operations Center (Centrum Operacyjnemu) rolnicy i usługodawcy mogą zarządzać gospodarstwem korzystając ze smartfona lub komputera.

15.11.2020., 00:00h

Coraz większą wagę w rolnictwie przykłada się do gromadzenia i przesyłania danych agrotechnicznych i parametrów pracy maszyn. Są one bazą wiedzy, na podstawie której, planuje się rozkład upraw i terminy zabiegów polowych. Do tego potrzebne są aplikacje i systemy komputerowe, które sprawią, że rolnik może mieć stałą łączność ze swoimi maszynami i w każdej chwili wie, gdzie są jego operatorzy i jaki wykonują zabieg.

John Deere Operations Center

Jednym z takich rozwiązań jest Operations Center, które jest nieustannie rozwijane przez firmę John Deere. Najnowsze aktualizacje czynią system bardziej kompatybilny z systemami i maszynami innych producentów. Nowa funkcja w Operations Center umożliwia zarządzanie procesami nawet po zakończeniu prac polowych. Odbywa się to tak samo, jak w przypadku dziennika polowego, który jest zwykle prowadzony w ciągniku. Jeśli traktorzysta podczas siewu przypadkowo udokumentował niewłaściwą odmianę pszenicy, można to później skorygować.

– Dalsze poprawki są również możliwe dla uprawianej powierzchni, ilości i specyfice stosowanych środków ochrony roślin, mieszanin zbiornikowych czy też informacji dotyczącej roku zbioru i kalibracji plonu na kombajnie. Korzystając z bezpłatnej aplikacji MyOperations, operatorzy mogą również dodawać dane, w przypadku gdyby operator zapomniał uruchomić dokumentacji lub jeśli maszyna z jakichkolwiek powodów nie jest w stanie zbierać danych – wyjaśnia Karol Zgierski z John Deere Polska.

Dane w chmurze (cloud-to-cloud)

Zarządzanie flotą maszyn różnych producentów (tzw. flota mieszana) dostępne jest już rozwiązanie typu cloud-to-cloud o nazwie DataConnect. Pisaliśmy już o nim niejednokrotnie. Zostało opracowane przez firmy Claas, 365FarmNet i John Deere. W interfejsie użytkownika można przeglądać następujące dane maszyny: 

  • aktualne i historyczne lokalizacje maszyn, 
  • ilość paliwa w zbiornikach, 
  • stan pracy maszyny,
  • aktualne prędkości maszyn.


Logistyka w gospodarstwie

DataConnect to dobre narzędzie do planowania logistyki zbiorów i do organizacji łańcuchów logistycznych. Co ważne, starsze maszyny bez systemu telematycznego również można objąć systemem zarządzania flotą korzystając z opcjonalnej funkcji udostępniania lokalizacji w aplikacji MyOperations. Ta funkcja do określenia lokalizacji maszyny bazuje na lokalizacji smartfona i może być uruchomiona przez traktorzystę.

Zbadaj rentowność biznesu

Operations Center oferuje funkcje umożliwiające precyzyjną analizę rentowności. 

– Na przykład plony pszenicy ozimej można wyświetlić na wykresie słupkowym, na którym każde pole jest pokazane indywidualnie, jedno nad drugim. Przerywana linia przechodząca przez wszystkie słupki wskazuje średnią wydajność, co ułatwia analizę różnic – dodaje Karol Zgierski.

Import danych do terminalu w ciągniku

Na targach Agritechnica 2019 firma John Deere zapowiedziała rozwiązanie mające na celu skrócenie czasu kalibracji maszyn w terenie. Amerykański producent potwierdza, że będzie ono dostępne wkrótce. Korzystając z Operations Center na smartfonie będzie można definiować parametry pracy, tj. linie prowadzące, dawki wysiewu, mapy aplikacji i wiele innych. Następnie traktorzysta otrzyma te informacje na wyświetlaczu w ciągniku. Po zaimportowaniu danych wszystkie ustawienia sterowania i dokumentacji są automatycznie aktywowane, gdy ciągnik wjedzie w granicę pola, wówczas wystarczy jedno kliknięcie potwierdzające otrzymane parametry.

Operations Center w europejskich gospodarstwach

Przedsiębiorstwa rolne wspierane przez nowoczesne technologie są już w różnych częściach Europy. Jednym z nich jest rodzinne gospodarstwo Ilie Popescu znajdujące się w miejscowości Slatini, 170 km od Bukaresztu. Powstało w 1994 roku, a głównym filarem działalności jest skup zbóż i produkcja energii odnawialnej. Ilie Popescu prowadzący gospodarstwo wraz z synami ma silosy na 100 000 ton zbóż oraz parkiem fotowoltaiczny o powierzchni 4 ha. Gospodarstwo o powierzchni 3000 ha (1400 ha pszenicy, 700 ha rzepaku, 400 ha słonecznika, 500 ha kukurydzy) korzysta z maszyn John Deere i Centrum Operacji.

– Używamy AutoTrac oraz JDLink już od 2007 roku. Wszyscy operatorzy korzystają z kompletu funkcji od 2018 roku. W przyszłości zamierzamy zmaksymalizować przychody z naszych 3000 ha poprzez jak największe inwestycje w technologię i optymalizacje oraz oczywiście nawadnianie – zaznacza Ilie Popescu.

StarFitre 6000

Z aż 11 odbiorników StarFire 6000 korzysta gospodarstwo Haiga Hamiltona w Szkocji. Odbiorniki zainstalowane są w 9 ciągnikach marki John Deere. Co ważne, odbiorniki StarFire 6000 działają z maszynami innych producentów (kombajn zbożowy i kombajn samobieżny do zbioru ziemniaków). W sumie na 1400 ha w rodzinnym gospodarstwie uprawia się ziemniaki – 200 ha, pszenica ozima – 500 ha, rzepak – 200 ha, jęczmień ozimy – 250 ha, jęczmień jary – 250 ha.

Z Operations Center korzysta ponad 250 firm na całym świecie. Oprogramowanie zapewnia dodatkową funkcjonalność przez połączenia z innymi dostawcami oprogramowania i ich indywidualnymi rozwiązaniami. 

opr. aj

23. listopad 2024 11:56