StoryEditor

APV: odpowiedni termin i sprzęt do podsiewu użytków zielonych

Kiedy jest idealny czas na podsiew użytków zielonych? Opinie na ten temat są podzielone, ale na pewno potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu. Taki w ofercie ma firma APV.

07.07.2020., 00:00h




Jest wiele teorii na temat odpowiedniego terminu podsiewania łąk. Czy zabieg ten najlepiej wykonać przed pierwszym pokosem, czy po pierwszym pokosie, a może dopiero pod koniec lata? Niezależnie od terminu, najważniejsze jest odpowiednia ilość wody w glebie. Przesuszony grunt sprawi, że wschody będą niedostateczne. Taka sytuacja miała miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. Sucha wiosna nie sprzyjała skutecznemu podsiewaniu łąk, więc bardziej odpowiednim terminem wykonania tego zabiegu było późne lato – między połową, a końcem sierpnia. Ciepły grunt oraz częste rosy zapewniały dostateczne warunki do kiełkowania i rozwoju roślin. Wiosną będą już w fazie krzewienia i będą rosły wraz ze starą uprawą. W efekcie plon będzie wyższy niż w przypadku wiosennego podsiewu. 

Sprzęt to podstawa

Jednak do sprawnego przeprowadzenia podsiewu potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Co w tym zakresie proponuje specjalista od utrzymania terenów zielonych, firma APV?

Brona chwastownik GS

Aby zapewnić młodym siewkom lepsze warunki wzrostu, warto pamiętać, żeby starą darń przyciąć krócej niż zwykle, na ok. 5 cm. Dobrze, jeżeli są pewne luki, które umożliwiają młodym roślinom lepsze i szybsze ukorzenienie. Jeśli gleba jest zwięzła, a darń szczelnie pokrywa powierzchnię pola, można zastosować bronę chwastownik GS 300 M1 marki APV. Usunie ona także niepożądane trawy np. wiechlinę zwyczajną i jednocześnie napowietrzy glebę. Można ją doposażyć w tylny wał, który poprawi kontakt nasion z glebą. To zapewni lepsze zaopatrzenie w wodę. Wykonanie letniego podsiewu łąk do połowy września, umożliwi młodym roślinom osiągnięcie odpowiedniej odporności na mrozy. 

Agregat APV GK 

Kombinacja brony chwastownik z wałem dogniatającym i siewnikiem nosi nazwę Grünlandkombi (w skrócie: GK). Co ciekawe narzędzia można połączyć w jeden agregat lub rozdzielić i zawiesić osobno na przedni i tylni TUZ. Agregat GK składa się z 2 rzędów zgrzebeł z włóką wyrównującą oraz wspomnianym wałem dogniatającym. Dostępny jest w 2 szerokościach roboczych – 2,5 (GK 250 M1) i 3 m (GK 300 M1) – z trzema typami wałów (Cambridge o średnicy 390 mm, Cambridge o średnicy 530 mm lub z wałem zębatym o średnicy 410 mm).

Agregat GK to kombinacja brony zgrzebłowej z wałem dogniatającym i siewnikiem.



Agregat APV GP

Grünlandprofi (w skrócie: GP) to agregat złożony z brony chwastownik z 4 rzędami zgrzebeł o różnej grubości, wału dogniatającego oraz siewnika. Dzięki odpowiedniemu rozkładowi masy, intensywność dwóch pierwszych rzędów zgrzebeł o grubości 12 mm jest największa. To powoduje, że agregat do rekultywacji i podsiewu łąk GP sprawdzi się również na silnie zachwaszczonych stanowiskach. Z przodu znajduje się włóka wyrównująca kretowiska – podobnie, jak w agregacie GK. Występuje w 2 szerokościach roboczych 3 (model GP 300 M1) lub 6 metrów (model GP 600 M1).

Agregat GP jest złożony z brony chwastownik z 4 rzędami zgrzebeł o różnej grubości, wału dogniatającego oraz siewnika.


Wały Cambridge i wał zębaty

Osiągnięcie odpowiedniego zagęszczenia gleby umożliwiają dwa rodzaje wałów oferowane przez markę APV. Mogą pracować z bronami zgrzebłowymi, tworząc agregaty GK i GP lub samodzielnie z siewnikiem pneumatycznym PS lub multidozownikiem MD. Według producenta dobrze sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji i podsiewaniu łąk, ale także w uprawie roli. Co ciekawe, ruchome pierścienie wału dobrze kopiują nawet nierówną powierzchnię pola.


Pierścienie wału Cambridge marki APV są ruchome, dzięki czemu dobrze kopiują powierzchnię pola.


opr. aj
fot. firmowe

22. listopad 2024 15:56