StoryEditor

ATORA F1 – nowa odmiana rzepaku ozimego

21.05.2020., 00:00h

Na stronie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) znajdują się wstępne wyniki plonowania rzepaku ozimego. Przestawione dane pochodzą z prowadzonych w ośrodku badań w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmian (PDO), wyników testów nowych odmian wpisanych do Krajowego Rejestru w 2015 roku oraz odmian badanych w doświadczeniach rozpoznawczych. Prace badawcze prowadzone przez COBORU mają na celu określenie przydatności gospodarczej odmian do warunków glebowo-klimatycznych występujących na terenie naszego kraju. Są cennym źródłem informacji dla plantatorów rzepaku oraz narzędziem weryfikacji hodowców odmian.

W czołówce zestawienia znalazła się odmiana ATORA F1, która w nowym sezonie znajdzie się w ofercie firmy Rapool. Odmiana ta charakteryzuje się stabilnym plonowaniem niezależnie od warunków klimatycznych oraz tolerancją na okresowe susze. Może być uprawiana na różnych stanowiskach od słabszych do bardzo dobrych. Ze względu do szybkość rozwoju jesiennego nadaje się do wysiewu w lekko opóźnionych terminach. Cechuje ją wysoka zimotrwałość oraz odporność na choroby. Odmiana średnio wczesna w kwitnieniu oraz średnio późna w dojrzewania. Buduje silny system korzeniowy. Wysokie rośliny tej odmiany są odporne na wyleganie. W badaniach rejestrowych prowadzonych przez COBORU w 2015 roku osiągnęła średni plon względny na poziomie 122% wzorca, średni plon bezwzględny z badanych lokalizacji wyniósł 54,7 dt/ha. ATORA F1 w sezonie 2015/2016 została wysiana na poletkach pokazowych oraz polach produkcyjnych.

Atora5

Na początku grudnia w gospodarstwie rolnym k. Wągrowca przeprowadzono lustrację pola, na którym wysiano odmianę ATORA F1. Pomimo panującej suszy w trakcie siewów plantacja jest w bardzo dobrej kondycji, rośliny rozmieszczone są równomiernie, znajdują się w fazie 7–8 liści. Szyjka korzeniowa głęboko osadzona jest w glebie, średnicy od 80 do 120 mm. Silny dobrze zbudowany palowy system korzeniowy z licznymi korzeniami bocznymi gwarantuje optymalne zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe. Zarówno na liściach jak i na korzeniach widoczne są uszkodzenia spowodowane przez szkodniki, nie zagrażają one jednak prawidłowej wegetacji. Znaczne spadki temperatury i brak okrywy śnieżnej na początku stycznia oraz dalszy przebieg warunków pogodowych, będzie decydował w jakiej formie ATORA F1 rozpocznie wiosenną wegetację, możemy jednak być pewni, że rośliny w stan spoczynku zimowego weszły w bardzo dobrej kondycji.

Atora3

19. kwiecień 2024 21:23