StoryEditor

Raport profi: brona talerzowa Agro–Tom GTH XL

Dobrze miesza resztki kukurydzy – taki wniosek nasuwa nam się po pracy ciężką broną talerzową Agro-Tom GTH XL w różnych warunkach polowych. Sprzęt o szerokości roboczej 4,5 m sprawdziliśmy dwoma ciągnikami na trzech polach na pograniczu Pałuk i ziemi gnieźnieńskiej.

11.12.2019., 00:00h

Ciężki agregat talerzowy GTH XL został zaprojektowany z myślą o pracy w trudnych warunkach, do uprawy wysokich ściernisk, likwidacji wysokich poplonów, rekultywacji łąk i trwałych użytków zielonych.   

Dobra praktyka rolnicza podpowiada, żeby nie ruszać w pole, gdy gleba jest zbyt wilgotna. Jednak w dużych gospodarstwach, do których brona talerzowa GTH XL jest przeznaczona, nie zawsze się tego przestrzega, ze względu na kapryśną pogodę i ograniczony czas wykonania zabiegu.  Z tego powodu sprawdziliśmy ją w suchych i mokrych warunkach jesiennych.

Dwa rzędy talerzy, wał i zgrzebła

Brona talerzowa GTH XL 4.5 to ciężka, 3-belkowa konstrukcja. Talerze rozmieszczone w dwóch rzędach są osadzone na łożyskach bezobsługowych. Za nimi jest wał doprawiający, który wtórnie zagęszcza glebę. 

Rozbudowana hydraulika

Podnoszenie podpory, wózka i wałów doprawiających, składanie do pozycji transportowej i ryglowanie w pozycji złożonej – w naszej maszynie testowej te wszystkie funkcje obsługiwane były za pomocą sterownika opcjonalnie dodanego do brony. 


Potrzebny mocny ciągnik

Duża masa brony talerzowej (5,5 t) powoduje, że dobrze zagłębia się na suchych glebach. Jednak nic za darmo. Do pracy na głębokości 9–10 cm i przy prędkości 11–12 km/h ciągnik musi mieć... 

Kompletny raport z pracy ciężką broną talerzową Agro–Tom GTH XL 4.5 prezentujemy w magazynie „profi” 1/2020.

opr. aj

25. kwiecień 2024 13:14