r e k l a m a

Partner serwisu

Młodzi mechanicy – podsumowanie i kuluary

Młodzi mechanicy – podsumowanie i kuluary

Mija tydzień od Mistrzostw Mechaników podczas targów Motor Show w Poznaniu. Mamy dla Was kilka opinii od jego organizatorów i fajne zdjęcia z kuluarów w obiektywie Profi.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników w kategorii Młody Mechanik wrosły w kalendarium Poznań Motor Show. W tym roku w eliminacjach do VII edycji tego konkursu wzięło udział ponad 2500 młodych i zawodowych mechaników. Eliminacje jako pierwsi rozpoczęli młodzi mechanicy. W tym roku w tej kategorii Mistrzostw rywalizowały rekordowe 893 dwuosobowe zespoły uczniowskie z całej Polski. W tym było niemałe grono mechaników związanych z rolnictwem: zgłosiło się 278 dwuosobowych ekip, z których w teście on-line wyłoniono 20 zespołów.
Zwyciężyli uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach – pełna lista laureatów – kliknij tutaj.


Wszyscy finaliści Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników otrzymali upominki od organizatorów i sponsorów. 10 najlepszych drużyn wyjechało bogatsze o szafki narzędziowe ufundowane przez firmę Kramp. Najlepsza szkoła otrzymała możliwość testowania ciągnika John Deere przez 5 dni, a dla pierwszych trzech JD szykuje 2-dniowe szkolenie w zakresie agrotroniki. Pierwsze 3 najlepsze ekipy młodych i ich opiekunowie otrzymali od nas dwuletnie prenumeraty Profi i top agar Polska. 

r e k l a m a

Opinie organizatorów

Zobacz także

Zdaniem Grzegorza Dudy, mechanika i mistrza rajdowego, ambasadora Mitrzostw, poziom zawodów był bardzo wysoki.
– Analizując punkty zdobyte przez drużyny, to pierwsze dziesięć miejsc mają małe różnice punktowe. Pierwsze trzy miejsca to dosłownie ułamkowe różnice. Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijać, bo po to organizujemy to przedsięwzięcie, żeby mieć pewność, kiedyś będzie miał kto naprawić samochody czy maszyny rolnicze. 
– Obecność Mistrzostw Mechaników na największych w Polsce targach motoryzacyjnych służy promocji zawodu, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Cieszymy się, że nasza inicjatywa została zauważona i doceniona. W pierwszych zawodach 8 lat temu startowało 8 drużyn, w tym roku prawie 3 tys. uczestników chętnych do weryfikacji – zauważa Adrian Dekowski, prezes Fundacji Cooperatio.
 
– Widać, że nauczyciele w szkołach kładą duży nacisk, żeby młodych ludzi naprawdę dobrze wykształcić. Dzięki tego typu konkursom wspieramy ich pasję i pomagamy pogłębiać tę wiedzę. Edukacja jest ważna – Ewa Jeżewska z ExxonMobil.

– Zapotrzebowanie na mechaników maszyn rolniczych jest olbrzymie. Żaden sklep rolniczy, czy żaden warsztat rolniczy nie będzie dobrze funkcjonował bez dobrze wykwalifikowanego personelu. Dzisiaj wiedza techniczna na poziomie handlowca, czy pracownika marketingu bardzo się przydaje. Mechanik maszyn rolniczych to punkt wyjścia do innych zawodów – Michał Hofman z Kramp Polska.

Najlepsi z najlepszychMłodzi mechanicy rozpoczęli rywalizację od rozwiązania testu, później czekały na nich konkurencje praktyczne przygotowane przez organizatorów i partnerów VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Wraz z John Deere – który dostarczył maszyny i sprzęt do konkurencji rolniczych – redakcje top agrar Polska i Profi przygotowały zadania praktyczne. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością budowy maszyn rolniczych i ich obsługi, ale również umiejętnościami w zakresie napraw sprzętu. By zaliczyć konkurencje, mechanicy musieli na czas zaliczyć następujące konkurencje:

nazwać 10 poszczególnych podzespołów ciągnika JD 5100R, 
ustawić wybrane parametry pracy ciągnika JD 6250R na monitorze Greenstar, 
wykazać się znajomością tabel oprysku,
wyznaczyć prostą prowadzenia do narzędzia o danej szerokości roboczej na symulatorze wyświetlacza GS3 2630.
Założyć siatkę w prasie JD V451M.
Wbrew pozorom, najtrudniejszym zadaniem okazała się nie obsługa sprzętu elektronicznego, ale... założenie siatki!

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników były Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej przy współpracy firm: Kramp, Mobil, V8 Team, John Deere. Patronat medialny objęły redakcje Profi i top agrar Polska.
opr. pł
fot. Józefowicz

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także