r e k l a m a

Partner serwisu

Książka „Systemy agrotroniczne” PIGMIUR objawiona!

Książka „Systemy agrotroniczne” PIGMIUR objawiona!

Dziś odbyła się premiera książki „Systemy agrotroniczne” zapowiedzianej na zeszłorocznym Agro Show przez PIGMIUR.

Kończymy prace nad udostępnieniem książki „Systemy agrotroniczne” – zapowiedział dziś Józef Dworakowski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, organizatora Agro Show. Izba planuje umieścić ją wkrótce na swojej stronie internetowej. Pozycję będzie można pobrać bezpłatnie, po zalogowaniu.
Dworakowski zaznaczył, że rolnictwo jest branżą, w której postęp dokonuje się błyskawicznie. Nie tylko z resztą w branży rolnej jest bardzo duże zapotrzebowanie na młodych pracowników. 
Przygotowywana publikacja ma wesprzeć temat rolnictwa precyzyjnego, ma zainteresować nim przede wszystkim młodzież. Temu celowi służ też inne inicjatywy Izby, np. konkurs „Mechanicy na medal”, będący forpocztą zmagań z cyklu Euro Skills i World Skills.
 

Kilka słów o książce

r e k l a m a

Książka „Systemy agrotroniczne” – to pierwsza publikacja tego typu w zakresie mechatroniki w rolnictwie dla uczniów szkół średnich. Jej autorami są dr Adam Ekielski z SGGW oraz Karol Wesołowski z Zespołu Szkół Przyrodniczych na Golęcinie w Poznaniu (panowie na zdjęciu).

Zobacz także

– Wprawdzie początkowo stworzenie podręcznika szkolnego, ale niestety podstawa programowa jest dość zmienna. Dlatego napisaliśmy książkę będącą podręcznikiem pomocniczym. Chciałbym, by do końca maja książka już była gotowa. Prace przedłużają się, bo chciałbym w publikacji zawrzeć jak najwięcej rysunków i schematów w dobrej rozdzielczości, które trzeba wykonać – zaznaczył dr Ekielski.
Książka ma zapełnić istniejącą na rynku lukę związaną z brakiem publikacji omawiających najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w rolnictwie. Treści zawarte w książce spełniają w większości treści podstawy programowej kształcenia w zawodzie: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, dla kwalifikacji: eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie. Materiał zawarty w publikacji został podzielony na 5 głównych rozdziałów, umożliwiających czytelnikowi stopniowe wdrażanie się w specyfikę aplikacji mechatroniki w rolnictwie. 

1. Rolnictwo 4.0, pojęcia podstawowe

2. Podstawy Agromechatroniki
2.1. Mechatronika w rolnictwie
2.2. Zasada przesyłania sygnałów (CAN, ISOBUS)
2.3. Czujniki i układy pomiarowe
2.4. Napędy Hydrauliczne
2.5. Napędy Pneumatyczne
2.6. Napędy elektryczne
2.7. Nawigacja satelitarna i telematyka
2.8. Dokumentacja techniczna

3. Rozwiązania konstrukcyjne
3.1.Pojazdy rolnicze
3.2.Maszyny rolnicze
3.2.1.Kombajny
3.2.2. Opryskiwacze
3.2.3. Siewniki
3.2.4.Maszyny uprawowe
3.3.Skanery i czujniki upraw
3.4. Zdalne monitorowanie upraw, drony

4. Systemy zarządzania gospodarstwem

Dodatek A: Oznaczenia wykorzystywane w dokumentacji technicznej.

Struktura rozdziału

Treści przekazywane w każdym rozdziale podzielone zostały na trzy części: zasada pracy urządzenia, opisy urządzeń występujących na rynku, zadania i ćwiczenia do wykonania przez uczniów. Publikacja zawiera ponad 80 rysunków i schematów mających za zadanie ułatwić czytelnikom zapoznanie się z omawianymi zagadnieniami.

Rozdział 1

Ogólne pojęcia związane z rolnictwem 4.0, oraz jednym z jego elementów, jakim jest rolnictwo precyzyjne. Wprowadzono usystematyzowanie rozwoju elementów składowych rolnictwa i przedstawiono miejsce mechatroniki w łańcuchu technologii wykorzystywanych we współczesnym rolnictwie.  

Rozdział 2 

Technologie do pomiarów i przekazywania energii we współczesnych maszynach rolniczych. Początkowa część rozdziału poświęcona przedstawieniu miejsca mechatroniki w systemach upraw. Ze względu na istotne znaczenie przesyłania danych pomiędzy elementami składowymi agregatów rolniczych, znacznie rozbudowano rozdział przedstawiający standardy przesyłania i monitoringu sygnałów w sieci CAN i ISOBUS. 

W systemie przesyłania informacji, poprawne wartości przesyłanych wielkości pomiarowych są kluczowe dla prowadzenia poprawnego procesu technologicznego. Dlatego, znaczną uwagę autorzy przyłożyli do pokazania i omówienia budowy i miejsca stosowania czujników i przetworników, które mogą mieć zastosowanie w rozwiązaniach agrotronicznych. Dalsze części rozdziału przedstawiają rozwiązania wykorzystywane w napędach hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych. 

Rozdział 3 

Rozwiązania mechatroniczne wykorzystywane w wybranych grupach maszyn i pojazdów rolniczych.  Omawianie każdego z rozwiązań związane jest z przedstawieniem budowy, zasady działania i wielkości wymagających regulacji lub szczególnej uwagi w procesie obsługi. Na końcu rozdziału zaproponowano przykładowe ćwiczenia.

Rozdział 4

Rozwiązania z zarządzaniem gospodarstwem i parkiem maszynowym w rolnictwie na przykładzie prowadzenia działań z poziomu portalu internetowego. 

Rozdział 5

Oznaczenia występujące na schematach technicznych.  
Wydawcą książki jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Zrzesza 107 firm z branży maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce. Jest organizatorem wystaw AGRO SHOW: Mazurskiego AGRO SHOW, które odbyło się w lutym w Ostródzie, organizuje również Zielone AGRO SHOW, które odbędzie się 25-26 maja w Ułężu (woj. lubelskie) i AGRO SHOW w Bednarach, które w tym roku odbędzie się w dniach 19-22 września. 
Na podstawie materiałów PIGMIUR opr. pł

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także