r e k l a m a

Partner serwisu

Wojny celne Trumpa: czy stanieją maszyny z USA?

Wojny celne Trumpa: czy stanieją maszyny z USA?

Wygląda na to, że stawianie interesów USA na piedestale i wojny celne w wykonaniu prezydenta Donalda Trupa zaczynają się odbijać rykoszetem na biznesie rolnym Stanów Zjednoczonych.r e k l a m a

Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) zaczynają maleć dochody z amerykańskiego eksportu, podczas gdy więcej pieniędzy Amerykanie zaczynają wydawać na import produktów rolnych. Oto fakty:
  • W kwietniu br. po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotowano deficyt w bilansie handlowym w amerykańskim rolnictwie w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. To jest niezwykłe zjawisko dla USA jako kraju wywozu. 
  • Raportowany deficyt wyniósł 865 mln USD (765 mln euro). 
  • Według USDA od początku nowego roku podatkowego w październiku 2018 r. eksport produktów rolnych wyniósł 81,2 mld USD (71,9 mld euro), co oznacza spadek o 5,7 mld dolarów (5 mld euro) lub 6,5% r/r. 
  • Wartość importu wzrosła o 2,6% do 77,3 mld USD (68,4 mld euro) w tym samym okresie. 
  • Nadwyżka w handlu rolnym zmniejszyła się o około dwie trzecie do zaledwie 3,9 mld USD (3,5 mld euro). 

Tanieje soja, stanieją maszyny?


Skutki konfliktu handlowego z Chinami są szczególnie wyraźne na przykładzie soi. Odwetowe taryfy Pekinu doprowadziły do ​​strat sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i spadku cen soi na całym świecie. Ogólnie, przychody z eksportu tego produktu w Stanach Zjednoczonych spadły o około jedną trzecią do 10,6 mld dolarów (9,4 mld euro) od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. 

Jeśli sytuacja tego typu będzie się utrzymywała, pogorszenie koniunktury rolnej w USA może w dłuższej mierze rzutować na skłonność inwestycyjną farmerów, a dalej na kondycję branży maszynowej. Czy doczekamy się taniejących ciągników zza Oceanu? 
Na podst. AgE opr. pł

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także