StoryEditor

Sprzedaż ciągników na świecie 2018 wg FederUnacoma

Gdzie kupuje się najwięcej ciągników rolniczych na świecie? Zgadłeś: w Stanach Zjednoczonych. I Indiach. Oto najnowsza statystyka sprzedaży ciągników rolniczych.

 

17.09.2019., 00:00h
Dane o sprzedaży ciągników rolniczych w 2018 r. wskazują na dwóch liderów: USA i Indie, podczas gdy w Chinach i Turcji sprzedaż spada. Europa zamyka 2018 rok spadkiem rejestracji o 10%, ale potwierdza się, że jest głównym eksporterem maszyn rolniczych z udziałem ponad 60% całkowitego światowego eksportu o wartości 36 miliardów euro. 
W ostatnich latach obserwuje się wzrost wyposażenia traktorów, ze względu na większą specjalizację upraw.  
Po globalnym wzroście w 2017 r. (2 153 500 sztuk) rynek ciągników w 2018 r. był zróżnicowany w zależności od kraju, szczególnie w wyniku różnych trendów w gospodarce i rolnictwie. 

USA i ciągniki rolnicze

Stany Zjednoczone, napędzane wzrostem PKB i dobrymi wynikami produkcji zbóż, zamknęły rok 7% wzrostem sprzedaży ciągników w ilości 236 000 sztuk.

Indie i sprzedaż traktorów

Azjatycki tygrys, Indie – które wielu czytelników miało okazję poznać z wycieczki z top agrar Polska – dzięki swemu rolnictwu, które rośnie każdego roku o 2%, osiąga swój historyczny rekord sprzedaży z około 800 000 sztuk ciągników (+ 21% w porównaniu z rokiem poprzednim). 

Chiny i zakupy ciągników

Państwo Środka, spowolnione przez planowane ograniczenie produkcji przemysłowej, a także wojnę handlową o soję z USA i pomór świń, odnotowują 27% spadek sprzedaży ciągników, w sumie nieco ponad 358 000 sztuk. 

Inne kraje w statystyce ciągników

Popyt na ciągniki rośnie w Brazylii (+ 5%), a spadek ich sprzedaży ma miejsce w Turcji (-33%), kraju dotkniętym kryzysem gospodarczym i dewaluacją
W 2018 r. W Europie zarejestrowano 177 400 ciągników, z 10% spadkiem w porównaniu do 2017 r. Na pogorszenie koniunktury w Europie wpływ miały „wymuszone” rejestracje, które miały miejsce w 2017 r. przed wejściem w życie nowego przepisu dotyczącego homologacji, który wykluczał z rynku wszelkie niezarejestrowane maszyny w magazynie. 

Bez anomalnego wzrostu w 2017 r. rynek kontynentalny wykazuje dobrą stabilność, wysoką jakość popytu na maszyny i pozycję lidera pod względem ogólnej wartości swojej produkcji. Było to 47 mld euro, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do 43 mld euro w 2016 r. 
Ze względu na wiodącą pozycję pod względem technologii i wartości maszyn, Europa zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie traktorów. Ponad 60% globalnego eksportu ciągników pochodzi ze starego kontynentu, a jest to wartość około 36 miliardów euro. 

Wydaje się jednak, że scenariusz ewoluuje z powodu pojawienia się producentów azjatyckich, którzy zaobserwowali, że ich wpływ na ogólny eksport wzrósł w ostatnich latach, osiągając 19% światowego eksportu i odpowiadając Stanom Zjednoczonym, również o 19%. 



FederUnacoma o globalnym rynku traktorów


Zjawisko ewolucji typów maszyn rolniczych na rynku międzynarodowym tak komentuje Alessandro Malavolti, prezes FederUnacoma – włoskiej Federacji Producentów Maszyn dla Rolnictwa:
Jeśli jeszcze dziesięć lat temu traktory stanowiły 38% całkowitej liczby sprzedanych maszyn – wyjaśnił prezydent Alessandro Malavolti – w 2018 r. udział ciągników spadł do 31% całości, a udział innych typów maszyn wzrósł. To pokazuje, w jaki sposób ogólny popyt zmierza w kierunku określonego wyposażenia i typów pojazdów. To dowód na postępującą specjalizację w rolnictwie – zaznacza Malavolti.

Z Alessandro Malavolti nasza redakcja miała okazję rozmawiać podczas  niedawnych targów EIMA w Bolonii. Fajny film z tej wystawy znajdziesz tutaj.
Opr. pł
18. kwiecień 2024 08:31