StoryEditor

Poznaj finalistów konkursu Mechanik na Medal!

Zbliża się finał konkursu – Mechanik Serwisowy Maszyn Rolniczych 2020 roku. Oto sylwetki pięciu finalistów imprezy organizowanych przez PIGMiUR.

21.08.2020., 00:00h




To już IX edycja konkursu Mechanik na Medal. To najstarszy konkurs branżowy dla mechaników organizowany przez Państwową Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Przedstawiamy sylwetki pięciu finalistów, którzy rywalizować będą o tytuł najlepszego mechanika serwisowego maszyn rolniczych. Zostali wyłonieni w pierwszym etapie, który polegał na wypełnieniu trzech testów online.

Pięciu finalistów

Michał Gużyński motoryzacją interesuje się od dzieciństwa i miała ona wpływ na jego edukację. Swoje zainteresowania rozwijał studiując na politechnice, a jesienią 2013 roku rozpoczął swoją karierę zawodową jako serwisant w firmie Zip Agro. 

- Praca w firmie Zip Agro – dilera Case IH Steyr – nie tylko pozwala mi rozwijać zainteresowania, ale też zapewnia styczność z nowymi rozwiązaniami technicznymi obecnymi na rynku i stosowanymi w nowoczesnym rolnictwie – twierdzi Michał Gużyński.

Codzienne nowe wyzwania umożliwiają nieustanny rozwój zawodowy i nie pozwalają na monotonię. O konkursie „Mechanik na Medal” dowiedział się w pracy. Zdecydował się na udział, ponieważ chciał spróbować swoich sił i skonfrontować swoją wiedzę z kolegami po fachu.

Łukasz Kucharczyk od 2018 roku jest serwisantem w Grimme Polska Sp. z o.o. Z wykształcenia jest technikiem elektronikiem i inżynierem mechatroniki, ale praca jaką wykonuje wynika także z jego zainteresowań.

 

- Tu nie można się nudzić. Każdy dzień jest inny, bo każdy stawia nowe wyzwania. Najlepsza jest satysfakcja, gdy znajduje się rozwiązanie przy jakiejś poważnej usterce, a maszyna po jej usunięciu znowu działa poprawnie – twierdzi Łukasz Kucharczyk.

W konkursie wziął udział, by sprawdzić swoją wiedzę. Już wie, że było warto, bo znalazł się w gronie 5 najlepszych mechaników w kraju. 

– To miłe uczucie, które umacnia w przekonaniu, że dobrze sobie radzę – podsumowuje mechanik. 

Kolejny finalista – Wojciech Pryzmont – jeszcze niedawno pracował w szkole jako nauczyciel geografii i informatyki. Fach zmienił po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu techniki rolniczej i leśnej. Jest prezesem zarządu spółki i udziałowcem w firmie Synchro Spółka z o.o., która powstała w październiku 2019 roku.  Od lutego 2020 firma ma stację kontroli pojazdów.

- W planach rozwoju firmy jest świadczenie usług z zakresu napraw maszyn, oraz serwisu - również w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego i agrotroniki. W zawodzie serwisanta lubię to, że każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Tu nie ma monotonii. W każdej chwili można zderzyć się z nowym zadaniem – opowiada Wojciech Pryzmont – serwisant, diagnosta czy mechanik jest jak lekarz od maszyn. Po trafnej diagnozie i naprawie zawsze przychodzi zadowolenie – dodaje.

Konkurs to dla niego okazja by zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności.

Krzysztof Szostek jako serwisant pracuje od grudnia 2013 roku. Od początku związany jest z firmą PHU Perkoz. Wybrał ten zawód, bo lubi i interesuje się mechaniką i budową maszyn. Podobnie jak pozostali finaliści wziął udział w konkursie, żeby chciał sprawdzić swoja wiedzę.   

Firma PHU Perkoz dobrze zna konkurs „Mechanik na Medal”. Mechanicy zatrudnieni w tej firmie wielokrotnie brali w nim udział. Ostatni raz, reprezentant tej firmy, stanął na podium w 2017 roku – w 6. edycji konkursu.

Michał Toczyski – ostatni z finalistów – jako serwisant pracuje od ponad siedmiu lat. Z rolnictwem i maszynami rolniczymi związany jest jednak od dziecka. Samodzielnie prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo, na co dzień pracuje maszynami,  które sam serwisuje i naprawia. Od roku pracuje jako serwisant w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym Księżopolski.  Lubi pracować na roli i jednocześnie dobrze się odnajduje w zawodzie mechanika. Ceni kontakt z klientami, a praca daje mu satysfakcję. 

– Bardzo interesują mnie nowości techniczne i rolnictwo precyzyjne. Im bardziej maszyna zaawansowana technologicznie, bądź większy z nią problem, tym bardziej mnie to „nakręca". Lubię takie wyzwania – mówi Michał Toczyski – Udział w konkursie to dla mnie wyzwanie i przygoda. Okazja, by  sprawdzić siebie i swoją wiedzę. Warto było wziąć udział w konkursie,  bo można nauczyć się nowych rzeczy i sprawdzić umiejętności kolegów z branży – dodaje na zakończenie.

Początki konkursu

Konkurs „Mechanik na Medal” organizowany jest od 2012 roku  przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Popularność jaką osiągnął na samym początku sprawiła, że w kolejnym roku Izba zorganizowała także konkurs „Młody Mechanik na Medal” przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodzie mechanika maszyn rolniczych. Finał obu konkursów co roku odbywał się podczas wystawy Agro Show w Bednarach. W tym roku z powodu epidemii korona wirus finaliści obu konkursów 18 września będą rywalizować o miano najlepszego w Zespole Szkół Przyrodniczych w Poznaniu. 

Przebieg konkursu będzie można obserwować na bieżąco na kanałach społecznościach Izby.

opr. aj

19. kwiecień 2024 15:41