StoryEditor

Potato Days w Udaninie

Trwają pokazy Potato Days zorganizowanych przez DLG Agro Food i przedsiębiorstwo Polboto Agri w Udaninie. Patronat medialny nad imprezą objęły redakcje „profi” i „top agrar Polska”.

06.09.2019., 00:00h
Na polach w miejscowości Udanin odbywają się pokazy zbioru ziemniaków pod nazwą Potato Days. Impreza ma na celu popularyzację uprawy ziemniaka w oraz wymianę doświadczeń między rolnikami i naukowcami. Jej plan jest bogaty. Podczas sesji wykładowej omówiono wiele problemów pojawiających się w uprawie ziemniaków. Przedstawiono możliwości teledetekcyjnego zbioru danych z wykorzystaniem dronów, sposoby optymalizacji nawadniania upraw czy systemy wizyjne do mapowania plonów ziemniaków. Omówiono także perspektywy rozwoju produkcji ziemniaka w Polsce. To tylko niektóre z kluczowych tematów poruszonych podczas piątkowej sesji wykładowej. Oprócz niej, na polach przedsiębiorstwa Polboto w Udaninie zorganizowano pokaz 5 kombajnów do zbioru ziemniaków, który prowadziła redakcja „profi”. Rolnicy mieli okazję przyjrzeć się pracy kombajnu samojezdnego AVR Puma 3, kombajnów zaczepianych: Grimme SE 150–60, AVR Spirit 8200 oraz Ropa Keiler II. Podczas pokazu zbioru ziemniaków zaprezentowano sprzęt używany


AVR Puma 3

Samojezdny kombajn 4–rzędowy to dwuletnia maszyna, która w zeszłym sezonie wykopała ok. 300  ha. Jednostka napędowa Volvo o mocy 469 KM i poj. 12,8 l pozwalała na pracę z prędkością ok. 5–6 km/h. Konstrukcja maszyny umożliwia skręt przednich kół o 50 stopni i tylnych kół o 20 stopni, co przy masie 23,5 tony zapewnia dobrą zwrotność. Moduł pasów czopkowych o nazwie Varioweb pozwala na bezstopniowe ustawienie ilości masy przepływającej w poprzek rolek osiowych. Gdy potrzebne jest intensywne doczyszczenie wybieranych ziemniaków, system ustawia się na 100%, a gdy nie jest ono wymagane na 0%. AVR Puma ma zbiornik o ładowności 8 t, który może być opróżniany w trakcie pracy.

Grimme SE 150–60

Przyczepiany kombajn Grimme SE 150–60 wybiera jednocześnie ziemniaki z dwóch redlin z prawej strony ciągnika. Dwunastoletnia maszyna z ciągnikiem o mocy ok. 200 KM pracowała z prędkością ok. 2–3 km/h, co pozwala na wybranie ziemniaków z powierzchni 4-5 ha w ciągu 12–godzinnej zmiany. Daje to wynik ok. 90 ha na sezon. Grimme SE 150–60 napędzany jest hydraulicznie za pomocą pompy, napędzanej od wałka WOM ciągnika. Cechą charakterystyczną maszyny jest długi stół selekcyjny, przy którym może pracować jednocześnie nawet 6 osób. Zbiornik o pojemności 6,5 tony opróżniany jest na postoju

AVR Spirit 8200

Dwa kombajny przyczepiane AVR Spirit 8200 od kilku lat pracują w gospodarstwie Polboto w Udaninie. Te 2–rzędowe maszyny wymagają ciągników o mocy ok 200 KM i w dobrych warunkach umożliwiają pracę z prędkością 3–4 km/h. W ciągu 12–godzinnej zmiany oba kombajny Spirit 8200 zbierają łącznie 5 ha ziemniaków. Są to bliźniacze modele z 8–tonowymi zbiornikami. Jedyną różnicą jest to, że jeden z nich ma automatyczny posuw taśmy w zbiorniku, a w drugim traktorzysta musi to wykonać ręcznie.

Ropa Keiler II

Również 2–rzędowym kombajnem przyczepianym jest Ropa Keiler II. Współpracuje z ciągnikiem o mocy ok. 160 KM, który wyposażony jest w przekładnie automatyczną. Odciąża ona traktorzystę, który może w pełni skupić się nad pracą wyorywacza i przenośników taśmowych. Napęd kombajnu jest hydrauliczny. Zaprezentowany egzemplarz w zeszłym sezonie zebrał ziemniaki z powierzchni 120 ha. Według właściciela maszyny, jest ona w stanie w ciągu 16 godzin wybrać ok. 5 ha ziemniaków przy średnim plonie 60 t/ha.

Pokaz uprawy i sadzenia

Po zakończeniu pokazu kombajnów ziemniaczanych, zaprezentowano technologię uprawy i sadzenia ziemniaków stosowana w gospodarstwie Polboto. Do pracy ruszyły kolejno 3 zestawy maszyn:
  • agregat uprawowy Väderstad Top Down 400 z ciągnikiem John Deere 8320R,
  • brona wirnikowa Pöttinger Lion 6000 z ciągnikiem John Deere 8335R,
  • brona wirnikowa Remac przed sadzarką Mediema Structural PM40 sprzężone z ciągnikiem John Deere.

Więcej informacji na temat kombajnów, które zaprezentowano poczas Potato Days w Udaninie prezentujemy w "profi" 5–2019.

opr. aj
fot. Józefowicz
23. kwiecień 2024 14:24