StoryEditor

Polski autonomiczny paszowóz Euromilk EM Qube

Firma Gama Group Szepietowscy, specjalizująca się w produkcji maszyn do hodowli i utrzymania zwierząt, proponuje rozwiązanie o nazwie EM Qube umożliwiające karmienie bydła bez konieczności codziennego angażowania rolnika. 

26.10.2020., 00:00h




Hodowla bydła mlecznego to „ciężki kawałek chleba”. Codzienne wykonywanie tych samych czynności pozostawia jednak duże możliwości automatyzacji. Rozwiązanie, które w znacznym stopniu ogranicza potrzebę angażowania hodowcy w karmienie zwierząt, proponuje firma Gama Group Szepietowscy.

Autonomiczny EM Qube

Jest to system marki Euromilk do automatycznego żywienia bydła mlecznego paszą TMR. Składa się z trzech współpracujących między sobą elementów: samojezdnego wozu paszowego EM Qube, wieży załadowczej oraz systemu zarządzania.

Autonomiczny robot wspomaga rolnika

Powszechnie wiadomo, że wysoką wydajność mleczną krów zapewnia świeża pasza, a to z kolei wymaga częstego podawania na stół paszowy. Przy stadzie kilkuset krów wóz paszowy pracuje nawet kilka godzin dziennie. Autonomiczny robot EM Qube przygotowuje i rozdaje paszę bez konieczności angażowania hodowcy. Potrzebne składniki samodzielnie pobiera ze kuchni paszowej, w ciągu ok. 30 min. mieszania przygotowuje TMR w ustawionych przez rolnika proporcjach, a następnie podaje mieszankę na stół paszowy, skąd jest pobierana przez krowy. Praca hodowcy sprowadza się do napełnienia tzw. kuchni paszowej, skąd robot pobiera składniki TMR. Można to jednak zrobić raz na kilka dni, a pozostały czas poświęcić na inne czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa.

Elektrycznie napędzany EM Qube

EM Qube jest urządzeniem w pełni elektrycznym, co przede wszystkim chroni środowisko, ogranicza stres krów oraz zmniejsza koszty pracy. Nadzór nad w pełni zautomatyzowanym urządzeniem jest za pomocą komputera lub smartfona. Inteligentny system zarządzania robotem pozwala na podzielenie stada na kilka grup żywnościowych, z osobnym „przepisem” na paszę. EM Qube sam ładuje, miesza i rozdaje pasze objętościowe i treściwe według procedury ustalonej przez hodowcę.

Zbiornik o pojemności 2 m3

Zbiornik ładunkowy robota Euromilk Qube ma objętość około 2m3 i wyposażony jest w ślimak z napędem elektrycznym. Cięcie i mieszanie paszy odbywa się podczas pobierania składników z magazynów w kuchni paszowej. To skraca proces jej przygotowywania do niezbędnego minimum.

Łatwe zarządzanie pracą robota

Wieża załadowcza wyposażona jest we frez, który pobiera poszczególne składniki uformowane w okrągłe baloty lub kostki, a także z pryzm. Co ważne, ładowanie poszczególnym składników TMR i ładowanie akumulatorów robota odbywa się jednocześnie. Producent zapewnia, że system zarządzania robotem jest prosty i intuicyjny oraz zawiera wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego zarządzania stadem.

EM Qube rozdaje i podgarnia paszę

Kompaktowe wymiary EM Qube sprawiają, że zmieści się nawet w ciasnych korytarzach i niskich przejazdach. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu podwoziu, autonomiczny robot w każdym przejeździe przez oborę podsuwa krowom paszę, która jest poza ich zasięgiem.

Dwa roboty do jednej wieży

System automatycznego karmienia marki Euromilk to propozycja dla gospodarstw ze stadem powyżej 200 krów. Możliwości i wydajność systemu można jednak zwiększyć, ponieważ jedna wieża załadowcza może współpracować z dwoma robotami EM Qube. Podczas, gdy jedno urządzenie karmi zwierzęta, drugi robot pobiera składniki i przygotowuje pokarm. Po pewnym czasie następuje zmiana i opróżniony paszowóz podłącza się do modułu, a drugi karmi zwierzęta.

opr. aj

fot. firmowe

24. kwiecień 2024 04:53