r e k l a m a

Partner serwisu

Nowy Fendt 900 Vario: ready for more

Nowy Fendt 900 Vario: ready for more

Oto nowy Fendt 900 Vario. Po oficjalnej premierze 35 egzemplarzy pokazowych ruszyło z centrali Fendta  w Europę. 

r e k l a m a

Wraz z nową serią dużych ciągników Fendt 900 Vario, Fendt wprowadza na rynek zupełnie nową koncepcję, która wyznacza nowe standardy w najwyższej klasie mocy. Nowe modele są dostosowane do indywidualnych wymogów dużych firm i usługodawców na całym świecie. Seria ta stanowi imponującą kontynuację historii sukcesu dużych ciągników Fendt 900, która rozpoczęła się modelu Fendt Favorit 926 Vario o mocy 260 KM zaprezentowanego na targach Agritechnica w roku 1995. Tymi słowami Peter-Josef Paffen, prezes i dyrektor ds. marek AGCO/Fendt, otworzył wczoraj międzynarodową konferencję Fendt w Marktoberdorf k. Monachium. 
Nowa seria Fendt 900 Vario z 5 modelami (930 Vario, 933 Vario, 936 Vario, 939 Vario i 942 Vario) obejmuje jako kompaktowy duży ciągnik zakres mocy od 296 do 415 KM (według ECE R120). Wypełnia tym samym zakres mocy pomiędzy modelami Fendt 800 Vario i 1000 Vario. Dzięki nowemu modelowi top Fendt 942 Vario seria 900 po raz pierwszy znacznie przekracza moc 400 KM. 
Model 900 nadaje się zarówno do ciężkich prac polowych, jak i do transportu z prędkością do 60 km/h. Niska masa własna wynosi 11,7 tony. Maszyna ma zintegrowany system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip.

Zobacz także

Nowy układ przeniesienia napędu


Wszystkie modele należące do nowej serii 900 są wyposażone w zaprojektowany całkowicie od nowa 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności skokowej 9 l, opracowany dla marki Fendt, z turbosprężarką VTG o zmiennej geometrii turbiny. Okres między dwiema kolejnymi wymianami oleju silnikowego M3677 uległ po raz pierwszy wydłużeniu do 1000 godzin. Układ napędowy Fendt VarioDrive montowany jest w połączeniu z dostosowaną do niego skrzynią biegów Vario TA 300. 
Po raz pierwszy w serii 900 zastosowano wysokie rezerwy mocy przy niskiej prędkości obrotowej Fendt iD.  Znamionowa prędkość obrotowa wynosi 1700 obr./min. Podczas pracy na biegu jałowym zakres prędkości obrotowej wynosi 650 obr./min. Nowy Fendt 900 Vario osiąga:
  • prędkość maksymalną 60 km/h z prędkością obrotową 1450 obr./min, 
  • prędkość 50 km/h przy 1200 obr./min, 
  • przy prędkości jazdy 40 km/h prędkość obrotowa wynosi zaledwie 950 obr./min. 
Maksymalny moment obrotowy 1970 Nm dla modelu top Fendt 942 Vario wynosi 1100 obr./min.
Moment obrotowy jest dynamicznie rozdzielany na przednią i tylną oś w zależności od warunków podłoża. Oś przednia napędzana jest oddzielnie. Wysprzęglenie osi tylnej i przedniej zapobiega naprężeniom podczas jazdy po drogach i na zakrętach i pozwala osiągnąć pełną siłę pociągową i przyczepność do podłoża na polu. Podczas pokonywania zakrętów ciągnik jest ciągnięty wokół zakrętu dzięki tak zwanemu efektowi „pull-in turn”. Rezultat: Mały promień skrętu przy pełnej przyczepności do podłoża. 
Wraz z dalszym rozwojem Fendt 900 Vario wdrożono również nową normę emisji V (UE). Przetwarzanie końcowe spalin odbywa się poprzez ich oczyszczanie za pomocą katalizatora utleniającego do napędów dieslowskich, filtra cząstek stałych i znanej technologii SCR (selektywna redukcja katalityczna w celu redukcji tlenków azotu). Silnik MAN współpracuje z systemem Common Rail zapewniającym ciśnienie wtrysku 2500 bar. Wysokie ciśnienie optymalizuje spalanie. 

Pełna łączność 


Kabina ciągnika, w tym instrumenty do obsługi, to stanowisko pracy kierowcy. Nowemu modelowi Fendt 900 Vario towarzyszy wprowadzenie nowej klasy kabiny: Fendt Life Cab. 
Po raz pierwszy łączność umożliwia również wyświetlanie danych ciągnika 900 Vario w czasie rzeczywistym. Podstawowy pakiet telemetryczny obejmuje niezbędny do tego celu sprzęt. Obsługuje on rejestrację i przekazywanie danych dla różnych nowych usług. 
Fendt Connect to centralny system telemetryczny do analizy i zarządzania zastosowaniami maszyny. Odczytuje on dane maszyny, zapisuje je i ocenia. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem sygnału telefonii mobilnej. Rozwiązanie to umożliwia zarządzanie flotą i optymalizację ustawień maszyny niezależne od lokalizacji.
Fendt Connect oferuje dwie możliwości zastosowania dla klienta: z jednej strony kontrolę własnych danych maszyny, a z drugiej oferty serwisowe dealera.  
Oprócz informacji o pozycji maszyny rejestrowane są również obszerne dane magistrali CAN ciągnika. Na komputerze lub za pomocą inteligentnych urządzeń właściciel pojazdu może uzyskać różne informacje, takie jak położenie i trasy pokonywane przez ciągnik w widoku mapy, zużycie paliwa, prędkość i czas pracy maszyny oraz stopień wykorzystania maszyny. Widoczne są również komunikaty o błędach i wymaganej częstotliwości serwisowania. 
Za dobrowolną zgodą właściciela pojazdu dane maszyny mogą zostać również udostępnione dealerowi. Szybki przegląd najbliższych prac serwisowych lub odczyt kodów błędów sprawiają, że tak zwana konserwacja prewencyjna, czyli konserwacja wyprzedzająca, odbywa się w miarę możliwości w pierwszej kolejności na wymagającej jej maszynie. Klient zachowuje przy tym zawsze kontrolę nad danymi swojej maszyny. Kluczowe dane operacyjne lub dane agronomiczne nie są przechowywane ani przesyłane. Cały proces podlega ścisłym wytycznym europejskiego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). 

Smart Connect


Smart Connect to usługa dla kierowcy w ciągniku. Kierowca podłącza swojego iPada z ciągnikiem Fendt 900 Vario za pośrednictwem wewnętrznej sieci Wi-Fi. 
Parametry maszyny, takie jak pozycja ciągnika, obrobiona powierzchnia, prędkość jazdy, zużycie paliwa lub obciążenie silnika, są przekazywane bezpośrednio do tabletu podczas pracy. Ich prezentacja może być wyświetlana na mapie lub w postaci wykresu graficznego jako trend przez ostatnie 60 minut.
Ekran tabletu służy jako dodatkowy obszar wyświetlania sprawdzonego terminalu Vario. Smart Connect wspiera kierowcę w prezentowaniu informacji, które służą wyłącznie do kontroli. 
Smart Connect stanowi standardowe wyposażenie we wszystkich wariantach modeli ProfiPlus. 
Nowy Fendt 900 Vario został zaprojektowany do ciężkich prac pociągowych. Dzięki znanemu już z poprzednich modeli rozwiązaniu osi kołnierzowej lub rozsuwanej oferuje on przede wszystkim wiele różnych kombinacji opon, zwłaszcza na terenie Europy. Aby sprostać światowym wymaganiom, dla tej nowej serii przewidziano również wariant rozstawu 60 ”. Tak więc ten duży ciągnik może być używany przede wszystkim w Ameryce Północnej do upraw rzędowych. Dopracowana została oś przednia zaprojektowana pod kątem umożliwienia osiągnięcia pełnej mocy silnika. Niewymagające konserwacji podwójne wahacze zapewniają hydropneumatyczne zawieszenie pojedynczych kół. 
Jako wyposażenie opcjonalne dla nowej serii 900 dostępny jest w pełni zintegrowany system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip opracowany przez firmę Fendt. Regulacja ciśnienia opon dla ogumienia bliźniaczego jest teraz możliwa również w wariantach Row Crop, dzięki zintegrowaniu z zastosowaną w pojeździe technologią przewodów powietrznych. Również podczas jazdy. 
Jeśli określone parametry zostały już wprowadzone dla danego zastosowania, kierowcę wspiera funkcja Fendt Grip Assistant w terminalu Vario, oferowana po raz pierwszy w serii 900. Dla wprowadzonej wcześniej prędkości określany jest optymalny balast i właściwe ciśnienie w oponach, a jeśli ciągnik ma już balast, można określić możliwie najlepszą prędkość roboczą i optymalne ciśnienie w oponach. 
W celu przeniesienia istniejącej mocy do podłoża, przeniesienia siły pociągowej i zwiększenia powierzchni styku z myślą o nowej serii 900 opracowano nowe, duże opony o maksymalnej średnicy 2,20 m (750/70R44). 
Nowy Fendt 900 Vario posiada modułowy układ hydrauliczny. Dostępne są dwie pompy Load-Sensing (LS) o pojemności 165 lub 220 litrów. 
Ponadto istnieje możliwość zainstalowania opcjonalnego wysokowydajnego układu hydraulicznego o natężeniu przepływu 430 l/min z dwoma niezależnymi obwodami hydraulicznymi. Dwie autonomiczne osiowe pompy tłokowe mogą sprostać zapotrzebowaniu dla różnych poziomów przepływu i ciśnienia w obu hydraulicznych obwodach roboczych, zgodnie z wymaganiami. Przepływ objętościowy pompy hydraulicznej wynosi 220 l/min, a drugiej pompy hydraulicznej 210 l/min. Dzięki zintegrowanym zaworom bezpieczeństwa pompy w obwodzie roboczym zawsze doprowadzają odpowiednią ilość oleju pod odpowiednim ciśnieniem. Wysoka moc hydrauliczna jest dostosowana do koncepcji niskiej prędkości obrotowej Fendt iD. 

System Infotainment


Po raz pierwszy oferowany jest opcjonalny system informacyjno-rozrywkowy Infotainment obsługiwany za pośrednictwem terminalu ciągnika. W nowym zestawie głośnomówiącym osiem wysokiej klasy mikrofonów komunikujących się ze sobą zostało wbudowanych w obrębie podsufitki, tłumiąc szumy tła i uwypuklając głos. Przekłada się to na doskonałą jakość głosu nawet podczas prac polowych. 
Istnieje możliwość zintegrowania nowego radia, które umożliwia odbiór na całym świecie, ponieważ obejmuje wszystkie częstotliwości i źródła. W nowym systemie audio można również odtwarzać dźwięk ze źródeł zewnętrznych (Bluetooth/USB/AUX-in). Jest on dostępny w dwóch różnych wersjach: jako pakiet informacyjno-rozrywkowy Infotainment z czterema głośnikami lub jako wersja premium z systemem audio 4.1 z subwooferem zintegrowanym z zestawem Soundbar. Dwie anteny przesunięte są o 90 ° w oknie bocznym, a tym samym zapewniają niezawodny i bardzo dobry odbiór.
Na życzenie klientów nowy 900 Vario został wyposażony w nowy wysuwany wielofunkcyjny schowek na narzędzia po prawej stronie pojazdu. Indywidualne rozwiązanie do przechowywania dla kierowcy: W zależności od potrzeb jest tu miejsce na wysuwaną skrzynkę narzędziową lub zestaw do mycia z 12-litrowym zbiornikiem wody.

Fendt TI Headland: uwrocia

Poprzez naciśnięcie jednego przycisku operacje na uwrociach mogą być automatycznie uruchamiane za pomocą VariotronicTI. Poprzez połączenie VariotronicTI automatic z systemem naprowadzania VarioGuide, aktywowane są poszczególne sekwencje. Na przykład opuszczenie tylnego TUZ można uruchomić automatycznie, jeśli zostanie osiągnięta pozycja określona przez system VarioGuide na linii uwrocia. Dodatkowo możliwy jest teraz automatyczny proces zawracania VariotronicTI Turn Assistant, w którym maszyna wykonuje proces zawracania dostosowany do właściwości uwrocia (geometria montażu i rozmiar). Oprócz Fendt 900 Vario ta opcja jest dostępna we wszystkich seriach ProfiPlus wyposażonych w aktualny terminal Vario 10,4 ''.

Nowy system blokady bezpieczeństwa 


Oprócz tradycyjnego systemu zamykania z konwencjonalnym kluczem, nowa seria jest również oferowana klientom z systemem blokady bezpieczeństwa w połączeniu z immobilizerem. System ten zapewnia maksymalne zabezpieczenie przed kradzieżą maszyny i nieupoważnionym poborem paliwa. Kodowany klucz zamyka drzwi kabiny pojazdu, blokadę zapłonu, maskę i zbiornik paliwa. 
Nowa seria Fendt 900 Vario będzie dostępna od lipca 2019 r. Na życzenie klienta dzięki Fendt Care możliwe jest wydłużenie gwarancji do 8 lat lub 8 000 godzin pracy. 
Opr. pł

Nie znasz jeszcze magazynu profi? 

Zamów bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody