r e k l a m a

Partner serwisu

Kontrola sekcji w Pöttinger Aerosem

Kontrola sekcji w Pöttinger Aerosem

Pöttinger Aerosem to teraz nie tylko uniwersalny siewnik do zbóż i kukurydzy. Zyskał nową funkcjonalność – kontrolę sekcji – dzięki której wysiew może być częściowo wyłączany na uwrociach lub podczas pracy na polach o nieregularnych kształtach.r e k l a m a

Praca z wirtualną belką

Siewnik Aerosem o szerokości roboczej 3 metry z 24 rzędami jest podzielony na trzy sekcje robocze – po 8 rzędów każda. Po częściowym przekroczeniu przez maszynę wirtualnej linii uwrocia, jednostka sterująca zamyka pierwszych 8 rzędów. W 3-metrowej maszynie 1 sekcję roboczą stanowi 8 rzędów w rozstawie 12,5 cm.

Głowica Pöttinger IDS

Utrzymanie stałej dawki wysiewu, przy zmianie szerokości roboczej, umożliwia głowica dystrybutora IDS (ang. Intelligent Distribution System). Po zamknięciu sekcji nadmiar nasion trafia z powrotem do głównego strumienia materiału siewnego. Jednocześnie sterownik dostosowuje ilość nasion do zmienionej szerokości roboczej siewnika. Jeśli rozstaw rzędów wynosi 15 cm to możliwe jest ustawienie tylko 2 sekcji roboczych.

Section Control w Aerosem

Kontrola sekcji jest najbardziej korzystna na polach o nieregularnych kształtach, ponieważ redukuje nakładki i omijaki. W dużym stopniu ułatwia także pracę na uwrociach. W konsekwencji zachowana jest równomierna obsada roślin, nawet na klinach. Efekty najlepiej widać podczas zbioru – jednostajne obciążenie kombajnu, jednakowa dojrzałość i wilgotność ziarna. 

Redlice Pöttinger

W celu dokładnego rozmieszczenia nasion w każdych warunkach, Pöttinger stosuje w siewnikach Aerosem trzy typy redlic. Maszyny są dostępne z redlicami płozowymi (Suffolk), talerzami wysiewającymi pojedynczymi (ang. Single Disc) lub podwójnymi (Dual Disc). Redlice płozowe przeznaczone są do lekkich gleb o niskiej zawartości materii organicznej, ponieważ są podatne na zapychanie lub zmianę głębokości pracy. W redlicach Suffolk i Single Disc stosowany jest nacisk do maksymalnie 25 kg i opcjonalnie można je wyposażyć w rolki dociskowe lub rolki regulujące głębokość, aby zapewnić odpowiednie warunki do wschodów.
Duże redlice Dual Disc w siewniku Pöttinger Aerosem z łatwością przecinają resztki pożniwne leżąca na powierzchni pola. W ten sposób wykonują równą, czystą bruzdę, a nacisk do 50 kg sprawia, że są mniej podatne na zapychanie. Łatwiej utrzymują zadaną głębokość siewu niż redlice płozowe. Koła dozujące są wymienne, dzięki czemu można je łatwo i szybko dostosować do rodzaju wysiewanych nasion.


opr. aj
fot. firmowe

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także