StoryEditor

Deutz-Fahr 5D TTV: zaawansowany kompakt

Deutz-Fahr wprowadza na rynek nową serię 5D TTV. Nowe ciągniki koncernu SDF zostały wyposażone w nową przekładnię , do serii wprowadzono systemy rolnictwa precyzyjnego oraz rozbudowany układ hydrauliczny.

15.12.2020., 00:00h

Deutrz-Fahr z nową serią lekkich ciągników kompaktowych. Ciągniki 5D TTV są dostępne w zakresie mocy od  88 do 113 KM, taką moc generują dwa typu silników - 3 lub 4 cylindrowe. Symbol TTV informuje nas nie tylko o układzie napędowym, oznacza to, że do ciągników tej klasy trafiły rozwiązania  zwiększające wachlarz zastosowań oraz poprawiające komfort pracy. 

Silnik i przekładnia

Gama modeli 5D TTV została wyposażona w 3- i 4-cylindrowe silniki FARMotion. Do spełnienia wymogów normy emisji spalin Stage IIIB wykorzystano katalizator DOC, ciągniki do pracy nie potrzebują zatem płynu AdBlue. W modelach 5090D oraz 5100D mamy do wyboru dwie jednostki napędowe, ciągniki 4-cylindrowe poznamy po oznaczeniu modelu: 5090.4D TTV lub 5100.4D TTV. Największy model serii jest dostępny tylko w wersji 4-cylindrowej, jednostka 5110.4D TTV generuje moc 113 KM przy 435 Nm momentu obrotowego. 
Nowa skrzynia TTV, która w określonych warunkach przekazuje do 100% momentu na koła poprzez przekładnię mechaniczną, według producenta zapewnia dobre własności trakcyjne i dużą siłę uciągu. Ciągnik porusza się z maksymalną prędkością 40 km/h przy obrotach silnika na poziomie 1730 obr./min. Operator ma do dyspozycji dwie pamięci prędkości jazdy.

WOM i hydraulika

Nowe modele 5D TTV w standardzie wyposażone są w 3 prędkości WOM tylnego (540/540E/1000) oraz wymienne końcówki wałka. Napęd wałka sterowany jest elektrohydraulicznie za pomocą przycisku na podłokietniku  lub przyciskami na błotnikach kabiny. Start wałka jest modulowany, co zabezpiecza maszyny przed uszkodzeniem.  Podnośnik tylny z EHR oferuje udźwig wynoszący 4310 kg, opcjonalnie mamy do dyspozycji amortyzację tylnego TUZ co poprawia komfort przy dojazdach na pole z zawieszanym osprzętem. Opcjonalny podnośnik przedni oferuje udźwig 2880 kg. Dostępne opcje wyposażenia obejmują także przedni WOM.

Obsługa wymagających maszyn jest ułatwiona przez dostępny w opcji układ Load-Sensing o maksymalnej wydajności 100l/min, jak informuje producent wynik ten osiągany jest już przy 1850 obr/min.  Do prostych zadań ciągniki są wyposażone w standardzie w pompę o wydajności maks. 84 l/min. Olej podawany jest do maksymalnie 5 obwodów układu hydraulicznego, które posiadają regulację czasu działania danej sekcji, sterować możemy również wydatkiem oleju w procentach. Niezależnie od wyposażenia maszyny serii 5D TTV posiadają własną pompę w układzie kierowniczym, jak zapewnia producent zapewnia to komfortowe prowadzenie ciągnika nawet przy niskich obrotach silnika. 

Co w kabinie?

4-słupkowa konstrukcja kabiny wpływa pozytywnie na widoczność. Klimatyzacja, układ amortyzacji na hydraulicznych silent-blockach i fotel na zawieszeniu pneumatycznym mają zapewnić wygodną pracę. Opcjonalnie, kabina może być wyposażona w układ filtracji kategorii 4, zabezpieczający operatora przed środkami ochrony roślin stosowanymi na przykład przy opryskach. Wyposażenie modeli 5D TTV obejmuje także radio z Bluetooth, unoszoną tylną część dachu oraz schowki i uchwyty. 
Nowością w tej klasie ciągników jest podłokietnik Maxcom, w jego skład wchodzi wielofunkcyjny joystick oraz położona z prawej strony dźwigienka do sterownia 2 parami wyjść hydraulicznych. Konsola wyposażona jest programowalne przyciski. W standardzie ciągniki posiadają funkcję Comfortip automatyzującą czynności wykonywane na uwrociach. Oferta opcjonalnego wyposażenia obejmuje ISOBUS, systemy rolnictwa precyzyjnego i iMonitor3 ze sterowaniem maksymalnie 200 sekcjami.
opr. łs
fot. firmowe

24. kwiecień 2024 02:51