r e k l a m a

Partner serwisu

Brony wirnikowe Lion

Brony wirnikowe Lion

Tegoroczna wiosna pokazała, nie po raz pierwszy zresztą, że natura nie rozpieszcza rolników. Raz jest za sucho i wierzchnia warstwa gleby (5 cm) będzie zbyt mocno rozdrobniona. Innym razem jest za dużo opadów, co sprawia, że ta warstwa jest nadmiernie zagęszczona.

Pomocne mogą tu być brony wirnikowe Lion marki Pöttinger w 3 typoszeregach. Lion Classic o szerokości roboczej 2,5 i 3 m potrzebuje ciągnika o mocy do 140 KM, czyli z silnikami 4-cylindrowymi. 

r e k l a m a

Jeśli gospodarstwo dysponuje kilkoma ciągnikami o zróżnicowanej mocy, to lepszym rozwiązaniem będzie seria mocniejszych bron z typoszeregu Lion 103. Przy 3 m szerokości roboczej zapotrzebowanie na moc to 180 KM, a dla modeli 3,5 i 4,0 m potrzeba będzie 200 KM. Z kolei wersja Lion 1002 wymaga do pracy ciągnika z silnikiem o mocy 250 KM.

Duże znaczenie w efektywności pracy ma współdziałanie pracy wirników. W zakresie maszyn trzymetrowych można wybierać między 10 i 12 wirnikami. Przy wyższych mocach i zakamienionych polach przyda się wariant z 10 wirnikami. W takim modelu grubość zęba zwiększono do 18 mm.

Wał zagęszczający

Ostatnim elementem maszyny przygotowującej glebę do siewu jest wał. Do wyboru są modele z wtórnym zagęszczeniem całej powierzchni lub jedynie w pasach. Kolejna możliwość to wybór między zębatym wałem zagęszczającym i kruszącym. Wraz z siewnikiem Pöttinger powstaje wydajna kombinacja uprawowo-siewna. W bronie wirnikowej Lion można łatwo ustawić optymalną głębokość pracy, co odbywa się przez przełożenie sworznia w odstępach co ok. 1 cm.

Szyna uderzeniowa

Istotne znaczenie w bronie wirnikowej Lion ma szyna uderzeniowa, która przestawia się automatycznie wraz ze zmianą położenia wału, niezależnie od głębokości roboczej. Szyna uderzeniowa jest prowadzona zawsze w takiej samej, wstępnie ustawionej odległości od gleby i nie zmienia swojego położenia względem zębów. To opatentowane rozwiązanie gwarantuje uzyskanie zawsze identycznej, gruzełkowatej struktury gleby w warstwie siewu, również przy zmieniających się warunkach glebowych.

opr. jj

fot. firmowe

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także