r e k l a m a

Partner serwisu

Agro Show 2019: podsumowanie

Agro Show 2019: podsumowanie

XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW już za nami. W imprezie organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która odbyła się w  dniach 19-22 września 2019 roku w Bednarach koło Poznania, swoją ofertę zaprezentowało niemal 730 wystawców z kraju i z zagranicy. Profi patronowało temu wydarzeniu.

W Bednarach w tym roku pojawiło się 130 tysięcy osób, którzy na wystawienniczych stoiskach zajmujących ponad 130 tys. m2 zapoznać się mogli z najnowszą ofertą firm z branży rolniczej. 

r e k l a m a

Trzeba przyznać, że organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by impreza odbywała się w jak najbardziej atrakcyjnej formie i otoczeniu. Przede wszystkim zadbano o bogate portfolio wystawy. Dzięki temu zwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą firm z każdego sektora branży rolniczej: począwszy od producentów maszyn rolniczych, przez przedsiębiorstwa  sektora rolno-chemicznego, po  firmy finansowe specjalizujące się w obsłudze rolnictwa.

Znakiem rozpoznawczym AGRO SHOW stały się pokazy maszyn w trakcie pracy, podczas których widzowie  mogą przekonać się na własne oczy, jakie są możliwości oferowanego sprzętu. 
W tym roku po raz pierwszy zwiedzający mieli możliwość obserwowania pokazów z wygodnych trybun, które zapełniały się do ostatniego miejsca. Pokazy odbywały się w dwóch blokach: opryskiwacze i siew uproszczony.

Pokaz opryskiwaczy na Agro Show

Zobacz także

W pokazie odbywającym się w trakcie trwania wystawy wzięło udział 11 tych urządzeń (produkcji firm Agrio MZS, Amazone, Bury Maszyny Rolnicze, Fendt, Hardi Polska, Herbert Damman, John Deere, Kubota, Kuhn – Maszyny Rolnicze, Kverneland Group Polska, Unia). Zaprezentowano zarówno opryskiwacze samojezdne, jak i przyczepiane, dedykowane zarówno do rodzinnych gospodarstw, jak i wielkoobszarowych plantacji. 

Wiele parametrów technicznych prezentowanych maszyn zwróciło dużą uwagę zwiedzających. Można tu było znaleźć rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zużycia cieczy opryskowej, redukcję znoszenia kropel przez wiatr, zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin oraz istotne zwiększenie wydajności pracy. Producenci opryskiwaczy uwzględnili w budowie swych modeli takie rozwiązania jak układ szybkiego napełniania czy skrętny układ trakcji SafeTruck. Uwagę zebranych zwróciły również takie parametry techniczne jak system utrzymania zadanej wysokości belki za pomocą czujników ultradźwiękowych Boom Guide Pro Activ czy ENFO system napełniania belki przed opryskiem i płukania po zabiegu. 

Wartym zainteresowania trendem obserwowanym w przypadku wielu maszyn były systemy pozwalające na automatyczną kontrolę sekcji. Nie zapomniano także o zmiennym dawkowaniu środków ochrony roślin w oparciu o mapę pola, monitorowaniu wielkości kropli, a także systemie kontroli ilości cieczy w zbiorniku. Producenci zwracają także uwagę na konieczność zminimalizowania awaryjności oferowanego sprzętu. Świadczy o tym między innymi pomysł dotyczący wyposażenia opryskiwacza w pompy odporne na działanie nawozów płynnych oraz zdolne do pracy na sucho, bez ryzyka uszkodzeń. Wśród prezentowanych rozwiązań można było spotkać również idealne pozycjonowanie belki oraz funkcję śledzenia podłoża. 
Wśród nowinek technicznych nie zabrakło także systemów utrzymujących ramiona w żądanej odległości od powierzchni opryskowej, a także możliwości wyłączania sekcji za pomocą GPS-u. Zwracano uwagę na parametry poszczególnych rozwadniaczy, a także możliwość regulacji rozstawu kół. Zwrócono uwagę na technologię pozwalającą kontrolować ciśnienie i wielkość kropel w szerokim zakresie prędkości jazdy maszyny. Zaprezentowano także sprzęt zaopatrzony w system umożliwiający przerwanie mieszania zanim zbiornik zostanie opróżniony, co zapobiega powstawaniu piany. 
Producenci wzięli pod uwagę również fakt, że skuteczność wykonywanego zabiegu zależna jest od wielu parametrów cieczy opryskowej,  o czym świadczy między innymi wyposażenie maszyny we wskaźnik pH pokazujący aktualną wartość pH oraz temperaturą cieczy. Uwagę zwróciło również uwzględnienie w budowie urządzenia LED doświetlenia belki opryskowej, stanowiącego duże ułatwienie podczas nocnego wykonywania zabiegów. 
Uczestnicy pokazu mieli okazję w trakcie przejazdów obserwować maszyny zarówno z włączonymi wszystkimi sekcjami opryskiwania, jak i odcinków, gdzie poszczególne sekcje były wyłączone. Rozwiązania takie idealnie wpisują się w ideę rolnictwa precyzyjnego. Wyeliminowanie problemu nakładania cieczy opryskowej pozwala nie tylko na oszczędność środków ochrony roślin, zminimalizowanie wystąpienia zjawiska fitotoksyczności, jak i zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów. 

Pokaz agregatów

Podczas drugiego pokazu zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracę 9 agregatów, przeznaczonych zarówno do siewu pasowego, siewu w mulcz, siewu bezpośredniego, a także głębokiej uprawy gleby (produkcji firm Agro-Masz Paweł Nowak, Agro-Tom Tomasz Kaniewski, Czajkowski Maszyny, Farmet, Kuhn – Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., Maschio-Gaspardo Poland). 
Dużym zainteresowaniem w tym przypadku cieszyły się agregaty do uprawy pasowej. W konstrukcji tych maszyn można było znaleźć takie rozwiązania jak przystawka siewna PS, która pozwala na wykorzystanie dowolnego siewnika punktowego lub sadzarki, a co za tym idzie umożliwia pasowy wysiew lub wysadzenie szerokiego spektrum gatunkowego roślin. 
Uwagę zwrócono na możliwość jednoczesnego przygotowania gleby pod siew z jednoczesną aplikacją nawet dwóch nawozów oraz wysiew nasion. W przypadku agregatów przeznaczonych zarówno do uprawy gleby, jak i siewu zainteresowanie wzbudziły rozwiązania takie jak możliwość wykorzystania aplikacji pozwalającej na sterowanie siewnikiem. Uwagę przykuła możliwość wysiewu dwóch roślin podczas jednego przejazdu, przy ich jednoczesnym nawożeniu. Wykorzystane w przypadku maszyn technologie pozwalają także na krótkie przestoje załadunkowe, a także szybkie zawracanie. 

Zainteresowaniem wzbudziło wyposażenie maszyny w elektryczny napęd agregatów wysiewających oraz komputerowy system zarządzania wysiewem. Jednym z rozwiązań zaprezentowanych z myślą o przeciwdziałaniu erozji była możliwość spulchniania i mieszania gleby bez jej odwrócenia, przy pozostawieniu resztek pożniwnych na powierzchni. Zwrócono uwagę na uniwersalność prezentowanych urządzeń, o czym może świadczyć przystosowanie siewnika zarówno do siewu po orce, jak i w technologiach bezpłużnych, a dodatkowo pojawia się także możliwość jednoczesnego wysiewu nawozów mineralnych. 
Wśród prezentowanych maszyn można było zobaczyć takie, które pracują efektywnie nawet przy dużej ilości słomy na powierzchni pola. Uwagę zwrócono także na rozwiązania pozwalające na dokładne zakładanie ścieżek technologicznych. Dla zwiedzających przyglądających się pracy agregatu ścierniskowego do głębokiej uprawy gleby najważniejsza była kompleksowa uprawa gleby podczas jednego przejazdu, a także wydajne mieszanie resztek pożniwnych. Po zakończeniu tej części wszyscy zebrani mieli możliwość przyjrzenia się z bliska, jaki poziom resztek zaobserwować można po przejeździe poszczególnych maszyn. 
Podczas drugiego pokazu największą uwagę zwracano na takie aspekty pracy urządzeń jak ograniczenie parowania z gleby, konieczność dbania o życie mikrobiologiczne w glebie czy przeciwdziałanie erozji. Nie zapominano także o możliwości ograniczenia liczby przejazdów, co z jednej strony pozwala na oszczędność czasu i kosztów poniesionych na paliwo, z drugiej natomiast  w przypadku długo występujących niekorzystnych warunków atmosferycznych pozwala na dobre efektywne wykorzystanie krótkich okienek pogodowych. 
Tak szczegółowe zapoznanie się ze sposobem pracy poszczególnych urządzeń mogło być cenną wskazówką dla wielu rolników, pozwalającą na dobór odpowiedniego sprzętu. Kilkuhektarowy obszar, na którym prowadzono pokazy pozwolił na dokładną analizę działania maszyn. 

Forum dealerów podczas Agro Show

Po raz pierwszy Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprosiła na AGRO SHOW firmy dealerskie na zorganizowane w czwartek Forum Dealerów Maszyn Rolniczych.

Prezentacje wygłosił Jelle Bertlema – sekretarz główny europejskiej organizacji dealerów maszyn rolniczych CLIMMAR. Podczas Forum wystąpił także Michał Spaczyński, dyrektor zarządzający PIGMiUR, który zaprezentował organizację.
Uczestnicy Forum mieli także okazję wysłuchać panelu dyskusyjnego ,,Wpływ polityki rolnej Unii Europejskiej na kondycje dealerów maszyn rolniczych. Założenie wspólnej polityki rolnej w kolejnym okresie budżetowym”.
PIGMiUR od wielu lat kładzie duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2019 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal”.

Mechanik na Medal – VIII edycja

O zwycięstwo w ostatecznej rozgrywce walczyło 5 mechaników, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach on-line. Panowie zmierzyli się w bezpośredniej rywalizacji podczas etapu praktycznego. Finał teoretyczny odbył się w Bednarach podczas AGRO SHOW.
Laureatami ósmej edycji konkursu „Mechanik na Medal” zostali:
  • I miejsce – Krzysztof Chodorski – POM Augustów
  • II miejsce – Adam Michalak – Reiffeisen Agritechnika
  • III miejsce – Jarosław Brozio – POM Augustów

Młody Mechanik na Medal – VII edycja 

To konkurs skierowany do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski mieli do wykonania zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie walczyli o atrakcyjne nagrody. Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie.
Laureatami piątej edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zostali:
  • I miejsce – Piotr Bryszak – ZSP w Poznaniu
  • II miejsce – Miłosz Augustyn – ZS CKU w Gronowie
  • III miejsce – Marek Więcek – ZSP nr 1 w Gnieźnie
Tym razem walka toczyła się również o udział w europejskim konkursie umiejętności zawodowych Euroskills 2020. Zawody odbędą się za rok w Graz w Austrii, a jeden z laureatów naszego konkursu będzie pierwszym reprezentantem  Polski, w konkursie dla mechaników i serwisantów maszyn rolniczych.
Podczas wystawy PIGMiUR promował wśród uczniów i nauczycieli książkę „Systemy agrotroniczne”, której jest wydawcą.
Opracowanie  to spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Książka trafiła do wszystkich redakcji, które akredytowały się na wystawie, także to dealerów biorących udział w Forum Dealerów oraz do finalistów konkursów organizowanych przez Izbę.
Opr. pł na podstawie informacji PIGMiUR

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody