StoryEditor

Siła kobiet w rolnictwie

Rośnie liczba aktywnych kobiet w technice rolniczej

14.11.2020., 00:00h

Kobieca wizja podejścia do pracy w rolnictwie, np. w mechanizacji, wyzwala wiele nieocenionych cech: pasję, kreatywność, wytrwałość i klarowność działania. To pomaga na różnych szczeblach zarządzania.

Kobiety zarządzają firmami

BKT Europe to firma, którą nie przypadkiem kieruje kobieta na poziomie strategicznym (Lucia Salmaso, CEO - na zdj. z lewej). Dzięki niej możemy z pierwszej ręki usłyszeć kobiecy pogląd jednej z klientek na zarządzanie firmą. To przedsiębiorczyni Rossella Guizzardi - na zdj. z prawej - prezes FERIA (Federacja przedsiębiorstw rolniczych Emilia Romania). W swojej 33-letniej działalności zawsze żyła codziennymi sprawami rodzinnej firmy Meccanica Guizzardi z Granarolo na północy Włochy.

Jak wynika z danych statystycznych, we Włoszech niemal 1/3 firm rolniczych prowadzą kobiety. Jej córka Alicja dzięki studiom rolniczym włącza się do biznesu z energią i duchem. Oto ich opinie.

Rossella , różnorodność płci w rolnictwie, do jakiego stopnia uważasz to za problem, przeszkodę?

Wydaje mi się, że niewiele pozostało z typowego obrazu przedstawiającego mężczyznę na traktorze, a kobietę opiekującą się w domu dziećmi i karmiącą kurczaki. Na szczęście to stereotyp, który nie odpowiada już dzisiejszej rzeczywistości. Ale w 1932 roku, kiedy mój dziadek zakładał naszą firmę, poniekąd role były tak podzielone. Wraz z pokoleniem mojego ojca kobiety w rodzinie w naturalny i aktywny sposób przyczyniły się do rozwoju firmy.

Różnorodność płci może być prawdziwym zasobem, dwoistością, w której są dwa różne punkty widzenia. Widzę to każdego dnia z moim bratem Massimo. Nigdy nie mógłabym się bez niego obejść, jako profesjonalisty w dziedzinie agronomii. Z kolei on wie, że może na mnie polegać w kwestiach operacyjnych i organizacyjnych, logistyki i zaopatrzenia.

Rossella, gdzie w twoim doświadczeniu kobieca rola ma znaczenie?

Jasność i odporność są moim zdaniem cechami kobiecymi, a kiedy trzeba zmierzyć się z mniej lub bardziej poważnym kryzysem, to wtedy kobieta może coś zmienić (oczywiście w pozytywny sposób). Mam na myśli ostatnią ważną zmianę w firmie, kiedy stanęliśmy na rozdrożu i musieliśmy zdecydować, czy zrezygnować, czy zmienić perspektywę. Muszę powiedzieć, że moja córka Alice, mimo swoich 23 lat, bardzo mi pomogła swoją energią i pomysłami.

I oto jesteśmy dzisiaj, odkrywając siebie na nowo, pewni przyszłości, z nowymi inicjatywami, które pasują do naszych możliwości, więc zaczynamy ponownie się rozwijać, a nawet poszerzać naszą bazę klientów. Często rozmawiam z Alice o kwestiach biznesowych i jestem pewna, że w naszym sektorze nadal jest duże zapotrzebowanie na szkolenia, w tym aspekty wykraczające poza płeć.

Alicjo, z doświadczenia zdobytego podczas studiów, jaka będzie przyszłość rolnictwa i dlaczego kobiety są ważne?

Aktualnie wciąż się uczę. Ukończyłam ekonomię i marketing rolno-przemysłowy. Teraz kończę 2-letnie studia magisterskie z zakresu nauk i technologii rolniczych ze specjalizacją w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Na poziomie uniwersyteckim obecność młodych kobiet i mężczyzn jest mniej więcej taka sama. Studia są niezbędne do rozwoju branży, a możliwość wniesienia własnego drobnego wkładu do rodzinnego biznesu jest wspaniała.

Alicjo, czy będziesz pracować w Meccanica Guizzardi?

Nie wiem, czy będę pracować w firmie na pełny etat, czy po prostu będę konsultantem. Chciałbym proponować swoje pomysły i rozwijać się stopniowo. Będę starała się znaleźć pracę, tam gdzie to możliwe. widząc sens działania w rolnictwie dziś i w przyszłości,

Rossella, używasz produktów BKT? Jakie są Twoje relacje z firmą?

Spotkałam osobiście Lucię Salmaso, to było wzruszające spotkanie. Ona jest symbolem firmy, którą tworzą ludzie z pasją, dlatego jesteśmy klientami BKT. Czujemy, że są blisko naszego świata. To dynamiczna marka, kojarząca się nam ze wsią, pracą, wysiłkiem i dbałością o środowisko.

opr. jj

19. kwiecień 2024 13:32