StoryEditor

Rok z nowymi kombajnami Lexion – opinie użytkowników

Druga generacja kombajnów Lexion już od roku jest w seryjnej produkcji. Gamę maszyn Lexion stanowi 7 modeli  z wytrząsaczami (seria 5000 i  6000) oraz 7 modeli hybrydowych (seria 7000 i 8000). Znamy opinie operatorów i właścicieli na temat nowych kombajnów Claas.

28.05.2021., 00:00h

Zmiana jaką przeszłą seria Lexion dotyczy nie tylko komfortu i obsługi, to również istotne zmiany w układzie omłotowym, który ma prowadzić do osiągania wysokiej wydajności przy niewielkim zużyciu paliwa.  Maszyny „klawiszowe” z układem omłotowym APS Synflow Walker i hybrydowe APS z Synflow zdaniem Andrzeja Kulczyńskiego z Claas Polska, osiągają znacznie większą wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji Lexiona. W modelach hybrydowych, połączenie nowej młocarni z układem oddzielania końcowego Roto-Plus ma zapewnić szybką adaptację do różnych warunków zbioru.

Lexion 5300 pod Poznaniem

Kombajny Lexion serii 5000 i 6000 wyposażone są w bęben przyspieszacza o średnicy 450 mm, bęben młócący o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separujący o średnicy 600 mm z odrzutnikiem. U Pana Roberta z powiatu poznańskiego, Lexion 5300 potrafi wymłócić 30-32 tony pszenicy na godzinę – „To bardzo dobry wynik. Kombajn wymłócił w sumie ponad 220 ha zbóż i rzepaku, co ważne bez najmniejszej awarii, o co mieliśmy największe obawy, ponieważ kombajn był w seryjnej produkcji pierwszy rok.” –  komentuje rolnik, zaznacza również, że sprawne przystosowanie kombajnu do różnych upraw ułatwia mu heder typu Vario.

Lexion 6800 koło Kościana

Jak informuje producent, silniki II generacji kombajnów Claas wyposażone są w silniki pracujące na 1900 obr./min. „W jednej obudowie zgromadzono chłodnicę silnika, intercooler, chłodnicę oleju, klimatyzacji i paliwa. Całość jest zabezpieczona od góry siatką, a od spodu pracuje dużej średnicy wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym” – opowiada o szczegółach technicznych Andrzej Kulczyński z firmy Claas. Jak twierdzi producent, efektywne chłodzenie wpływa na niskie zużycie paliwa. Swoją opinię w tej kwestii przedstawił również operator Lexiona 6800. „Nowy kombajn miał wydajność praktycznie taką jak LEXION 580 i znacznie wyższą niż 660. Również przy wydajności należy zwrócić uwagę na zużycie paliwa. Było nawet ono o 50% niższe niż w maszynie hybrydowej” – tłumaczy Pan Jarosław z powiatu kościańskiego. Dodaje również, że w zbiorze kukurydzy z przystawką z rozdrabniaczem w modelach 580 i 660 brakowało mocy przy wyładunku ziarna w biegu, skutkowało to redukcją prędkości zbioru. W nowym Lexionie 6800 zbiór kukurydzy o plonie rzędu 16-17 ton z hektara nie stanowi problemu.

Ustawienia z kabiny

Użytkownicy nowych Lexionów podkreślają również komfort pracy. ,,Sam jestem operatorem tego kombajnu, i dla mnie bardzo ważna jest obsługa.  Kombajn jest niebywale prosty w obsłudze i praktycznie wszystkie rzeczy łącznie z siekaczem zmieniam z kabiny. Wszystkie funkcje można zmieniać na różne sposoby. Jest to naprawdę bardzo komfortowe’’.” – mówi Pan Robert. Więcej rozwiązań poprawiających komfort pracy przedstawiliśmy w filmie prezentującym Lexiona 8700 podczas przedpremierowych pokazów w 2019 roku. Zapraszamy do obejrzenia.
opr. łs
fot. Łukasz Siara

26. kwiecień 2024 17:16