StoryEditor

Opryskiwacz samojezdny John Deere

Sprzęt marki John Deere do pracy na dużych areałach

17.10.2020., 00:00h

Kupując opryskiwacz samojezdny, który ma pracować w trudnych warunkach terenowych, warto przyjrzeć się maszynie, która ma możliwość rozstawu osi kół z szerokimi oponami. Dzięki temu sprzęt lepiej trzyma się podłoża. W przypadku opryskiwacza samojezdnego John Deere odległość od środka jednej opony do środka drugiej wynosi 2,25 m. Poza tym zawieszenie XtraFlex na poduszkach pneumatycznych sprawia, że maszyna automatycznie dostosowuje się do nierówności terenu (skok pionowy do 200 mm). Każde koło zawieszone jest osobno, co zapewnia optymalny kontakt z podłożem.

Wydajność pracy

Producent wyjaśnia, że opryskiwacz samojezdny tej marki w transporcie może osiągać prędkość do 40 km/h. Poza tym istotne dla wydajności jest sprawne napełniania zbiornika. Maszyna John Deere R4150i z systemem PowrSpray pozwala napełniać cieczą z wydajnością 1200 l/min. Oznacza to, że w niespełna pięć minut napełnimy zbiornik o pojemności 5000 l bez wychodzenia z pojazdu.

Hektary znikają w oczach

Jeden z użytkowników takiej maszyny wskazuje na wygodę podczas pracy. Sprzęt ma prowadzenie automatyczne, system oprysku z ExactApply, intuicyjną obsługę wewnętrznego i zewnętrznego panelu opryskiwacza oraz płynną pracę lekkiej karbonowej belki. Dzięki dużej szerokości roboczej w połączeniu z dużą prędkością wykonywanego zabiegu oscylującego w granicach 22 km/h hektary znikają w oczach. Poza tym dzięki rozwiązaniom rolnictwa precyzyjnego nie traci się niepotrzebnie środków ochrony roślin.

Poza tym ilość oprysku można regulować przez zmiany wielkości kropli i obliczenia związane, np. z wiatrem. Specjalny zaworek otwiera i zamyka otwory, uzyskując dokładnie taką kroplę, a co za tym idzie – założoną dawkę cieczy.

Rolnictwo precyzyjne

Na dużych areałach istotne znaczenie mają rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, w tym nawigacja, kontrola sekcji, a także zebranie danych w JD Link. W trakcie zabiegów liczy się czas reakcji i możliwość szybkiego wydatku cieczy, czego wymagają założenia rolnictwo precyzyjnego w oparciu o mapy nawozowe. Maszyna powinna szybko przestawić się, np. z 200 l na 1000 l lub odwrotnie, jeśli jest taka potrzeba.

opr. jj

23. kwiecień 2024 15:26